Zaostrza się sytuacja w kieleckim MPK

[2007-08-18 17:30:44]

Trwa strajk generalny pracowników komunikacji miejskiej w Kielcach, rozpoczęty pięć dni temu, 14 sierpnia. Po zerwaniu przez władze miejskie umowy o świadczeniu usług zawartej z MPK, protestujący rozpoczęli bezterminową okupację zajezdni przy ul. Jagiellońskiej. Zablokowano wjazd na teren zakładu, na środku przejazdu ustawiono zaś symboliczne taczki. Wydano jednocześnie odezwę do mieszkańców, w którym strajkujący przepraszają za utrudnienia, ale proszą o wsparcie, ponieważ walczą nie tylko o swoje pensje, ale także o ratunek dla miejskiego przedsiębiorstwa, pozostawionego na pastwę losu przez ludzi, rządzących Kielcami.

Do strajkujących płyną słowa poparcia od związkowców, m.in. z MPK w Ostrowcu Świętokrzyskim i Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sitkówce k. Kielc oraz od kieleckiego oddziału Stowarzyszenia ATTAC. Nad formami wsparcia dla protestujących zastanawiać się będą w niedzielę, na nadzwyczajnym posiedzeniu, związkowcy z regionalnej "Solidarności".

Tymczasem władze miejskie, wraz z przedstawicielami koncernu Veolia, zamierzają złamać strajk za pomocą kierowców z innych miast. Wprowadzają plan komunikacji zastępczej, mimo, iż obcy kierowcy niechętnie chcą występować w roli "łamistrajków", dodatkowym utrudnieniem jest też dla nich nieznajomość miasta. Pojawiła się w związku z tym kuriozalna propozycja - w niedzielę do autobusów zastępczych ma zostać oddelegowanych 80 pracowników Urzędu Miejskiego, którzy będą pełnić rolę pilotów.

W związku z tymi planami około stu strajkujących kierowców zablokowało w sobotnie południe teren wokół drugiej miejskiej zajezdni, położonej na osiedlu Pakosz, ponieważ tam właśnie miały być kierowane autobusy z innych miast. Pojawiła się policja i Straż Miejska, od kilku godzin trwa patowa sytuacja, ponieważ przedstawiciele Urzędu Miejskiego zapowiadają użycie siły wobec pracowników.

Piotr Kawiorski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku