Ocena z religii będzie wliczana do średniej?

[2007-08-19 20:12:24]

Szef resortu edukacji, prof. Ryszard Legutko (PiS), po objęciu teki ministerialnej, zdystansował się od projektu swojego poprzednika - Romana Giertycha (LPR), aby wliczać ocenę z religii do średniej ocen końcoworocznych. Nie jestem entuzjastą tego pomysłu - powiedział w wywiadzie telewizyjnym.

Wypowiedź nowego ministra wywołała falę oburzenia hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego. Abp Sławoj Leszek Głódź uznał ją za nieroztropną i szkodliwą. Podobną opinię wyraził też abp Stanisław Dziwisz. Wypowiedź nowego ministra edukacji, dotycząca ocen z religii, budzi wielkie zdziwienie, także u rodziców i młodzieży. Nie chcielibyśmy wrócić do czasów walki z religią w szkole - oświadczył purpurat.

Pod naciskiem Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, minister Legutko zmienił swoje wcześniejsze stanowisko i zatwierdził decyzję o wliczaniu ocen z religii do średniej końcoworocznych wyników w nauce.

Przeciwko temu postanowieniu zaprotestował Klub Parlamentarny SLD. Przewodniczący Sojuszu, Wojciech Olejniczak, zapowiedział złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją ministerialnego rozporządzenia.

Olejniczak zaznaczył, że w opinii SLD, ocena z religii w ogóle nie powinna się znajdować na świadectwie, ponieważ jest przedmiotem nadobowiązkowym. Oznacza to - jak powiedział lider SLD - że mamy również do wyboru inne przedmioty nadobowiązkowe, i z tej racji ocena z przedmiotów nadobowiązkowych nie może być brana do średniej.

Zdaniem Olejniczaka - wybór między religią, a etyką jest iluzoryczny, bo w większości szkół - ok. 90 proc. - młodzież etyki wybrać nie może, bo tam takich lekcji nie ma.

Powołując się na wytyczne Episkopatu, podkreślił, że ocena z religii jest nie tylko oceną wiedzy religijnej, ale też praktyk religijnych, co jest dyskryminujące dla tych, którzy z tych praktyk nie korzystają. Olejniczak zwrócił także uwagę na brak przygotowania wielu księży do pracy w placówkach oświatowych.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku