Były premier z ramienia SLD, Leszek Miller, wystartuje z łódzkiej listy Samoobrony. Od wykluczenia z parlamentarnego wyścigu lider lewicy parlamentarnej krytykuje LiD, przede wszystkim za skupienie całej władzy decyzyjnej w rękach Aleksandra Kwaśniewskiego, czego przykładem ma być wystawienie Marka Borowskiego zamiast Ryszarda Kalisza na pierwszym miejscu w Warszawie.
Mówiąc o LiDzie Miller stwierdził, że jego powstanie było odgórną decyzją grupy polityczno-towarzyskiej.
Wokół przyszłości politycznej Leszka Millera unosiła się aura tajemniczości podsycana przez różne wypowiedzi polityków. Współpracy z nim nie wykluczało PSL ani Samoobrona, która ostatnio regularnie podkreśla swoją lewicowość. Dzisiaj wiadomo, że startuje z pierwszego miejsca w Łodzi z ramienia Samoobrony, gdzie zmierzyłby się z Wojciechem Olejniczakiem. Stosunki pomiędzy politykami trudno nazwać nawet szorstką przyjaźnią: budzi aż 80 proc. negatywnego elektoratu i do ostatniej chwili nie rozumie, że stał się hamulcem, kulą u nogi, nie zaś lokomotywą - komentuje na swoim blogu przewodniczący SLD status polityczny Millera.
Jednocześnie Miller zapowiada stworzenie nowej partii pod nazwą Polska Lewica (PL). Ma być to formacja, która nie wstydzi się dorobku PRL i jawnie odwołuje się do ludzi, którzy uważają, że stary system miał wiele zalet. Parafrazując słowa inicjatora, celem tej nowej lewicy ma być budowa państwa dobrobytu z uwzględnieniem szerokiego zakresu praw socjalnych oraz równych szans rozwoju dla wszystkich obywateli. Sam lider przyznaje, że jest to dopiero wstępny projekt a ostateczny program będzie budowany oddolnie. Współpracownikiem byłego premiera zostanie najprawdopodobniej Marek Dyduch, któremu także odmówiono startu w wyborach z ramienia LiD.
Według Millera kandydatów PL ma łączyć działanie na rzecz Polski i Polaków - zwłaszcza ludzi pracy.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.