Obstrukcja republikanów przeciwko przywróceniu praw obywatelskich
[2007-09-21 14:24:13]
Próba przywrócenia praw gwarantowanych przez tzw. Habeas Corpus Act przez amerykański Senat skończyły się fiaskiem, na skutek zastosowanej przez republikanów obstrukcji parlamentarnej.
Habeas Corpus gwarantuje aresztowanym bezwzględne prawo do widzenia się z adwokatem i sędzią, oraz do konfrontacji z osobą, na skutek której oskarżenia znaleźli się za kratkami. Konstytucja wyraźnie głosi, iż prawo to nie może być zawieszone, chyba że w wypadku "rebelii" lub "poważnego zagrożenia publicznego". Taka niezbyt precyzyjna klauzula daje szerokie pole do interpretacji i ewentualnych nadużyć.
Po 11 września Kongres przyjął szereg ustaw, w tym osławiony Patriot Act, na mocy których poważnie ograniczono prawa Habeas Corpus. Bardzo to ułatwiło zamykanie podejrzanych o terroryzm bez sądu na całe lata w samych Stanach jak i działalność Guantanamo.
Obecnie za jego przywróceniem opowiedziało się 56 senatorów, ale za sprawą obstrukcji republikanów projekt upadł.
Regulamin Senatu stanowi jasno, że dla ustalenia limitu czasu wystąpień należy zmobilizować 60 głosów. Ponieważ taką większość trudno zebrać, można blokować proces legislacyjny poprzez okupowanie mównicy i wygłaszanie niekończących się przemówień (często bez najmniejszego związku z przedmiotem prac), aby nie dopuścić do głosowania. Owa taktyka jest nazywana "filibusteringiem".
Głównymi obstrukcjonistami w sprawie przywrócenia Habeas Corpus okazali się lider mniejszości Mitch McConnell z Kentucky (na zdjęciu), Norm Coleman z Minnesoty, John McCain z Arizony, Sam Brownback z Kansas (obaj kandydują do nominacji prezydenckiej) oraz Joe Lieberman ("niezależny demokrata" z Connecticut).
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.