Partia Kobiet i Zieloni 2004 wspólnie o wyborach

[2007-10-23 18:35:32]

Partia Kobiet i Zieloni 2004 wydały wspólne oświadczenie na temat wyborów parlamentarnych w którym wskazują na bariery strukturalne, które blokują dostęp do polityki nowym podmiotom.

Poza nieco większą frekwencją niż w poprzednich wyborach na scenie politycznej nie zmieniło się nic. Od osiemnastu lat wybieramy spośród grona tych samych Panów-polityków i z tej samej oferty programowej - ten polityczny recykling przynosi efekty: bardzo niskie zainteresowanie społeczeństwa wyborami i jeden z najniższych na świecie poziomów zaufania do polityków - czytamy w stanowisku.

Zdaniem liderów obu partii Manueli Gretkowskiej i Dariusza Szweda promowane są ugrupowania, które zdołały się uwłaszczyć na państwowym majątku. Dodają, że lewicowo-prawicowy, ani postkomunistyczno-postsolidarnościowy podział sceny politycznej nie odpowiada na najważniejsze pytania, z którymi na co dzień muszą się zmierzyć obywatele Polski.

Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn, ochrona środowiska i zdrowia oraz modernizacja gospodarki wymagają przede wszystkim myślenia o przyszłości. Tymczasem politycy dominujących partii koncentrują się na przeszłości, uciekając przed wyzwaniami współczesnego świata. Dla podmiotów podejmujących te wyzwania i mających szerszą ofertę programową nie ma na scenie miejsca - piszą Gretkowska i Szwed.

Zdaniem Partii Kobiet i Zielonych 2004 kampania wyborcza pokazała, że większości polityków nie interesują kwestie takie jak działania Unii Europejskiej na rzecz wspólnej polityki energetycznej i ochrony globalnego klimatu, poprawiające jakość życia czy przyjęcie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Właśnie teraz, po wyborach, proponujemy rozpoczęcie publicznej debaty nt. zmiany ordynacji wyborczej i ustawy o partiach politycznych. Nie da się już dłużej ukrywać, że polityka prowadzona według obecnych reguł to gra znaczonymi kartami. Musimy dać wyborcom prawdziwe prawo wyboru! - czytamy w zakończeniu.

Partia Kobiet wystawiła kandydatów do Sejmu w siedmiu okręgach zdobywając 45 tysięcy 121 głosów. Zieloni 2004 wystawili w okręgu katowickim jedną kandydatkę do Senatu, Monikę Pacę, która zdobyła 21 336 głosów.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 kwietnia:

1921 - Komisja Centralna Związków Zawodowych podjęła uchwałę o zerwaniu stosunków z KPRP i zwalczaniu komunistów w ruchu związkowym.

1947 - Założono Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą „Prasa” .

1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).

1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.

2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.

2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.

2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.


?
Lewica.pl na Facebooku