Były minister obrony narodowej Aleksander Szczygło stwierdził, że zarzuty jakoby armia próbowała zatuszować atak polskich żołnierzy na cywilów w Afganistanie, w wyniku którego zginęło 6 osób, jest nieprawdziwy.
Doniesienia o tym, że sprawę próbowano ukryć najpierw na poziomie dowództwa w Afganistanie, a później w kraju podała "Rzeczpospolita".
Zaraz po incydencie minister skrytykował dziennikarzy, którzy podali informację o nim, twierdząc, że narazili tym samym żołnierzy na niebezpieczeństwo.
Armia twierdzi, że rodziny ofiar otrzymały już rekompensatę za zabicie bliskich. Poza pieniędzmi wojsko miało im dać barany i owce.
B. szef MON pytany, czy w kontekście postawienia zarzutów siedmiu żołnierzom pierwszej zmiany sił okupujących Afganistan, słusznie 11 listopada awansowano dowódcę kontyngentu gen. Marka Tomaszyckiego, powiedział w piątek dziennikarzom, że "tak". To był mój wniosek; podtrzymałbym go również teraz. Generał Tomaszycki jako dowódca I zmiany świetnie się spisał - powiedział Szczygło.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.