Podczas wygłoszonego dzisiaj rano expose premier Donald Tusk zapowiedział, że polski rząd nie podpisze Karty Praw Podstawowych. Swoją decyzję lider Platformy Obywatelskiej argumentował chęcią uniknięcia trudności w ratyfikacji Traktatu Reformującego UE w Polsce.
Nowy premier podkreślił, że władze szanują zdanie "istotnych środowisk społeczno-gospodarczych w kraju" a także "głosu poprzedników" w sprawie Karty. Dodał, że zarówno PO jak i PSL nie podzielają tych obaw. Podkreślił również, że Polska będzie kontynuować negocjacje w sprawie umieszczenia w Polsce baz amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Karta Praw Podstawowych gwarantuje najważniejsze prawa obywatelskie, ekonomiczne i socjalne obywateli UE. Przyjęta przez unijne instytucje w 2000 r. ma stać się, wraz z wejściem w życie Traktatu Reformującego UE, dokumentem prawnie wiążącym o takiej samej randze jak traktaty.
Niepodpisanie Karty Praw Podstawowych przez Polskę spowoduje, że Polacy sądzący się za granicą m. in. o niewypłacone pensje nie będą mogli powołać się w swoich pozwach na zapisy Karty.
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.