5 stycznia odbył się w Łodzi pierwszy kongres Polskiej Lewicy, partii założonej przez byłego premiera Leszka Millera po jego odejściu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej (Miller odszedł, gdy władze koalicji Lewica i Demokraci odmówili mu prawa do startowania z pierwszego miejsca do sejmu z łódzkiej listy LiD).
Leszek Miller zaznaczył, iż Polska Lewica to wzbogacenie "oferty lewicowej", a nie alternatywa wobec LiD, choć jednocześnie w jednym z wywiadów stwierdził, że rzekomo koalicja LiD kończy swoją działalność. Na razie jesteśmy pospolitym ruszeniem, które przybywa na ratunek lewicy. Jak najszybciej musimy przeobrazić się w pełnokrwistą partię polityczną - powiedział Miller podczas swego wystąpienia. Wspomniał też o ważnych elementach programu Polskiej Lewicy, jakimi są obrona historii i tradycji PRL oraz sprzeciw wobec "lustracyjnych stosów".
W kongresie wzięło udział ok. 200 osób. Przewodniczącym Polskiej Lewicy kongres wybrał Leszka Millera, który był jedynym kandydatem na to stanowisko.
1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.
1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.
1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.
1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.
1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.
1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów