Gubernator Nowego Meksyku Bill Richardson zrezygnował z dalszego udziału w walce o nominację Partii Demokratycznej na prezydenta w związku ze słabymi wynikami osiągniętymi w prawyborach w Iowie i New Hampshire.
Richardson był uważany za mającego największe i najbardziej różnorodne doświadczenie w działalności politycznej spośród wszystkich kandydatów demokratycznych. W latach 1983-1997 reprezentował 3. okręg Nowego Meksyku w Izbie Reprezentantów. Następnie pełnił kolejno funkcje ambasadora przy ONZ (1997-1998) oraz sekretarza energii w gabinecie Billa Clintona.
Wybrany gubernatorem w 2002 roku, Richardson uzyskał reelekcję w 2006, zdobywając 68,8 proc. głosów przeciwko 31 uzyskanym przez republikańskiego oponenta. Jest obecnie jednym z najbardziej popularnych gubernatorów w kraju i zarazem uważanym za jednego z najbardziej efektywnych.
Pod jego rządami Nowy Meksyk rozszerzył prawa przysługujące mniejszościom seksualnym, zalegalizował użycie marijuany w celach medycznych.
Richardson jest cenionym dyplomatą, nominowanym pięciokrotnie do pokojowej nagrody Nobla.
Gdyby zdobył nominację, byłby pierwszym liczącym się kandydatem pochodzenia latynoskiego.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.