WZZ "Sierpień 80" o zmianach w Kodeksie Pracy
[2008-03-06 10:13:34]
![]() Zamiary te uważamy za skandaliczne i niezwykle niebezpieczne dla wszystkich ludzi pracy. Planowane zmiany, dotyczące zarówno dużych zakładów pracy, jak i zakładów zatrudniających poniżej 10 pracowników, są kolejnym przejawem traktowania ludzi pracy jak niewolników pozbawionych wszelkich praw, którzy mają być poddani niczym nieograniczonemu wyzyskowi, a ich podstawowe prawa i przysługujące im gwarancje mają być powszechnie łamane - czytamy w dokumencie. Zdaniem związkowców po raz kolejny słyszymy o pomysłach poszerzania swobód pracodawców i zapewnienia im jak największej bezkarności kosztem liberalizacji prawa pracy i ograniczania gwarancji pracowniczych. Towarzyszy temu nachalne wmawianie społeczeństwu, że aby stosunki między pracodawcami a pracownikami były równoprawne, prawo w jeszcze większym stopniu niż dotychczas powinno chronić pracodawców i właścicieli przed pracownikami - dodają. Według "Sierpnia 80" zapowiadane zmiany mają opierać się na fałszywym założeniu, że stosunek i warunki pracy powinny określać swobodne ustalenia między równorzędnymi stronami ukrywając przy tym fakt, że to pracownicy są zdecydowanie słabszą stroną. Związek uważa, że prawo powinno być tak skonstruowane, aby chronić pracowników przed coraz brutalniejszym wyzyskiem i łamaniem ich praw. To, z czym mamy dziś do czynienia w przypadku protestów w służbie zdrowia, protestów w wielkopowierzchniowych sklepach, takich, jak strajk pracowników tyskiego Teslo, czy protestu w firmie transportowej PRP Rico, a z czym niedawno mieliśmy do czynienia również w przypadku strajku w kopalni "Budryk" czy tragedii w kopalni Halemba, jest najlepszym dowodem na to, że zmiany w kodeksie pracy powinny iść w kierunku zwiększenia gwarancji pracowniczych i ochrony pracownika oraz zwiększenia i wzmocnienia pozycji i roli związków zawodowych, a nie w kierunku kolejnej liberalizacji prawa pracy - stwierdzono w stanowisku. Związkowcy przypominają propozycję zmian w Kodeksie Pracy takie jak to, że w pierwszej kolejności to wola stron decydowałaby, czy z pracownikiem zawrze się umowę o pracę, czy umową cywilnoprawną lub zmusi się go do samozatrudnienia, propozycję aby Państwowa Inspekcja Pracy mogła wnieść powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy wyłącznie za zgodą pracownika, a nie z własnej inicjatywy czy pomysł, aby w zakładach zatrudniających poniżej 10 pracowników nie ewidencjonować czasu pracy. Zdaniem WZZ "Sierpień 80" pomysły te są skandaliczne i przyczynią się do obniżenia i tak już niewielkich, zdaniem związku, praw pracowniczych. "Sierpień 80" zapowiedział, że będzie protestował przeciwko proponowanym zmianom KP i zaalarmuje o nich wszelkie możliwe instytucje i organizacje w kraju i za granicą, w tym europejski i międzynarodowy ruch związkowy oraz Międzynarodową Organizację Pracy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 kwietnia:
1921 - Komisja Centralna Związków Zawodowych podjęła uchwałę o zerwaniu stosunków z KPRP i zwalczaniu komunistów w ruchu związkowym.
1947 - Założono Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą „Prasa” .
1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).
1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.
2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.
2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.
2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.
?