USA: Konflikt władz stanowych i federalnych w kwestii wyroku śmierci
[2008-03-26 05:03:47]
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, przewagą 6 do 3 głosów, uznał za nielegalny wydany przez prezydenta George'a W. Busha nakaz, który zobowiązywał władze stanu Teksas do ponownego rozważenia sprawy 33-letniego Jose Ernesta Medelina, obywatela meksykańskiego skazanego na śmierć.
W uzasadnieniu prezes sądu John Roberts podkreślił obowiązujący rozdział władz federalnych i stanowych w kwestii sądownictwa.
Bush uzasadniał wydanie nakazu podgwałceniem przez władze Teksasu zobowiązań, wymagających aby aresztowany obcokrajowiec miał prawo do skorzystania z pomocy ze strony przedstawicielstwa swego państwa.
W USA istnieją równolegle prawodastwa stanowe i federalne. W sprawach wyroków orzekanych przez władze lokalne prawo do ułaskawienia, złagodzenia lub nakazania nowego procesu należy do gubernatora. W sprawach federalnych do prezydenta.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).
1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.
2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.
2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.
2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.