Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oświadczył, że Konwencja Genewska nie ma zastosowania w przypadku do osób oskarżonych o terroryzm. Zdaniem USA dopuszczalne jest stosowanie zakazanych w prawie międzynarodowym metod przesłuchiwania świadków.
Fakt, że podjęto jakieś działania zapobiegające groźbie aktu terrorystycznego, a nie w celu upokorzenia lub maltretowania, byłby dla rozsądnego obserwatora zasadny w ocenie tego działania - czytamy w liście z dnia 5 marca napisanym przez Briana Benczkowskiego, zastępcy szefa Departamentu Sprawiedliwości. Zdaniem Benczkowskiego reguły przesłuchania powinny być określane odrębnie dla każdego przypadku.
Jeden z wysokich urzędników Departamentu Sprawiedliwości poinformował "The Times", że cel przesłuchania jest jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze metody przesłuchiwania.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).
1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.
2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.
2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.
2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.