Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oświadczył, że Konwencja Genewska nie ma zastosowania w przypadku do osób oskarżonych o terroryzm. Zdaniem USA dopuszczalne jest stosowanie zakazanych w prawie międzynarodowym metod przesłuchiwania świadków.
Fakt, że podjęto jakieś działania zapobiegające groźbie aktu terrorystycznego, a nie w celu upokorzenia lub maltretowania, byłby dla rozsądnego obserwatora zasadny w ocenie tego działania - czytamy w liście z dnia 5 marca napisanym przez Briana Benczkowskiego, zastępcy szefa Departamentu Sprawiedliwości. Zdaniem Benczkowskiego reguły przesłuchania powinny być określane odrębnie dla każdego przypadku.
Jeden z wysokich urzędników Departamentu Sprawiedliwości poinformował "The Times", że cel przesłuchania jest jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze metody przesłuchiwania.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.