USA: Pierwsza egzekucja od ponad 7 miesięcy

[2008-05-07 15:58:51]

Georgia wykonała pierwszą egzekucję w Stanach Zjednoczonych od 25 września 2007 roku. 53-letni William Earl Lynd (na zdjęciu) został stracony o godzinie 19.00 czasu wschodniego wybrzeża za morderstwo popełnione w 1988 roku. Rada ds. Ułaskawień odrzuciła jego prośbę o zamianę wyroku (Georgia jest jednym z zaledwie trzech, obok Connecticut i Idaho, stanów, gdzie gubernatorowi nie przysługuje prawo łaski wobec skazanych na śmierć).

Przez siedem miesięcy w całym kraju obowiązywało moratorium na czas potrzebny Sądowi Najwyższemu do rozpatrzenia, czy obecnie stosowana w prawie wszystkich stanach procedura zastrzyku trucizny (tzw. koktajl trzech substancji) jest zgodna z konstytucją (ta zakazuje stosowania kar okrutnych i wymyślnych, a po serii trwających nawet po 90 minut egzekucji w ostatnich latach pojawiły się głosy kwestionujące "bezbolesność" chwalonej do niedawna jako "humanitarnej" metody).

Wydana pod koniec kwietnia decyzja Sądu zielone światło dla podjęcia egzekucji. Wiele stanów szybko wyznaczyło nowe daty.

W 2007 roku wykonano w USA stosunkowo niewiele egzekucji w porównaniu z poprzednimi latami, a dwa stany (Nowy Jork i New Jersey) odrzuciły stosowanie kary śmierci.

Zdania co do obecnej sytuacji są podzielone. Wg niektórych przypomina ona tę z połowy lat 60., kiedy na skutek dramatycznego spadku poparcia dla stosowania kary śmierci oraz licznych nieprawidłowości wprowadzono trwające 10 lat moratorium (1967-1977), potwierdzone przez Sąd Najwyższy w 1972 roku (Furman v. Georgia).

Z drugiej strony obecne poparcie wśród społeczeństwa i czołowych polityków jest znacznie wyższe, niż wtedy, mimo licznych nieprawidłowości i kontrowersji, co może oznaczać, iż moratorium było jedynie reakcją na "problemy czysto techniczne".

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku