Czechy: Zielona ministerka przeciw eutanazji, a za hospicjami

[2008-07-27 11:42:07]

Złożenie projektu ustawy legalizującej eutanazję przez senatorkę Václavę Domšovą wywołało w Czechach dyskusję na temat tego problemu. Głos zabrała także ministerka do spraw praw człowieka i mniejszości narodowych w centroprawicowym rządzie - Džamila Stehlíková (na zdjęciu) z Partii Zielonych (Strana Zelených).

Według Stehlíkovej, legalizacja eutanazji nie jest dobrą drogą. Państwo powinno zamiast tego wzmocnić sieć hospicjów i zapewnić fachową opiekę ciężko chorym osobom zarówno w specjalnych placówkach, jak i w domach.

Wprowadzenie eutanazji byłoby nieszczęśliwym krokiem. Chcemy wprowadzić takie zmiany, aby większość ludzi mogła umierać spokojnie w domu, między bliskimi - powiedziała Stehlíková. Od nowego roku w ramach ubezpieczenia zdrowotnego mają znaleźć się rozwiązania dla osób starszych i nieuleczalnie chorych, które wymagają pomocy i stałej opieki medycznej, ale nie chcą przebywać w szpitalu lub hospicjum. Takie osoby otrzymają pomoc we własnym domu. Również rodziny osób starszych i chorych będą mogły liczyć na wsparcie i pomoc.

Z drugiej jednak strony, podkreśla się, że w obecnej sytuacji Czechy nie są w stanie zapewnić opieki hospicyjnej na wysokim poziomie. Zachodnioeuropejska norma wynosi pięć miejsc w hospicjum na 100 tysięcy obywateli, podczas gdy w Czechach norma ta nie jest zrealizowana nawet w połowie.

Autorzy projektu ustawy legalizującej eutanazję uzasadniali go przede wszystkim tym, że w Czechach dokonuje się wielu tak zwanych "dzikich eutanazji", pozostających poza jakąkolwiek kontrolą. Dlatego też chcieli wprowadzić odpowiednią procedurę rządzącą możliwością przeprowadzenia takiego zabiegu. Milan Hamerský, przewodniczący Liberalnej Partii Reform (Liberální Reformní Strana), która popiera projekt Domšovej, poinformował, że rozpoczęła się akcja zbierania podpisów poparcia dla ustawy. Jej autorzy chcą przekonać się, jak duże społeczne poparcie istnieje w Czechach dla kwestii legalizacji eutanazji. Według sondaży, prawie dwie trzecie Czechów popiera wprowadzenie w ich kraju możliwości przerwania życia na życzenie.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku