"Solidarność" też przeciwko rządowym planom wobec nauczycieli

[2008-08-24 10:02:56]

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" opowiedziała się przeciwko rządowym planom nowelizacji ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela. Związkowcy nie chcą zgodzić się na pozbawienie nauczycieli prawa do emerytur pomostowych. Protest budzi także zapowiedź możliwości zwiększenia pensum, czyli liczby godzin lekcyjnych, które musi wypracować w ciągu tygodnia nauczyciel.

Stefan Kubowicz - przewodniczący nauczycielskiej "Solidarności" - uważa, że pomysł zwiększenia pensum nauczycielskiego, to ukryty sposób przeprowadzenia redukcji zatrudnienia w systemie oświaty. Według związkowego lidera, ten pomysł dotknie najbardziej najmłodszych pracowników, którzy stracą pracę w pierwszej kolejności.

"Solidarność" nie jest zadowolona z zapowiedzianych podwyżek wynagrodzeń. Według rządowych zapowiedzi, doświadczeni nauczyciele dostaną podwyżki poniżej poziomu inflacji, co nie przełoży się na poprawę ich sytuacji materialnej. Natomiast wyższe podwyżki dla początkujących pracowników zostaną "ominięte" dzięki możliwości zwiększenia pensum i "pozbycia" się najmłodszych nauczycieli, a w konsekwencji - oszczędzenia na podwyżkach.

Według Stefana Kubowicza, nie można pogodzić się także z zapowiedzią odebrania nauczycielom prawa do wcześniejszej emerytury. Obecne rozwiązania - zdaniem lidera "Solidarności" - zapewniają bezpieczeństwo i komfort nie tylko pracownikom, ale także rodzicom i uczniom, bo pozwalają reagować w takich sytuacjach, kiedy wskutek wieloletniej pracy straszy nauczyciel nie jest już w stanie dobrze wypełniać swoich obowiązków.

Wcześniej rządowe propozycje rozwiązań w zakresie oświaty skrytykował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Podobnie jak ZNP, który ma demonstrować 1 września w Warszawie, także nauczycielska "Solidarność" głośno wyrazi swój sprzeciw dla polityki rządu wobec nauczycieli. Zrzeszeni w "Solidarności" nauczyciele przyjadą do stolicy na wielobranżową demonstrację związku, zaplanowaną na 29 sierpnia.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku