Czechy: Zieloni (jeszcze bardziej) w prawo
[2008-09-07 23:57:44]
![]() Zjazd Zielonych jest tryumfem prawego skrzydła partii. Wiceprzewodniczącymi zostali bowiem minister szkolnictwa Ondřej Liška, posłanka Kateřina Jacques oraz samorządowiec z Brna Martin Andra - wszyscy kojarzeni z Bursíkiem. Do władz krajowych w ogóle nie weszła Dana Kuchtová oraz związani z lewym skrzydłem działacze partii. W mowach przedwyborczych Dana Kuchtová ostro zaatakowała Bursíka za jego działalność jako członka rządu. Według Kuchtovej, Bursík powinien sprzeciwić się w imieniu partii budowie na terytorium Czech amerykańskiego radaru stanowiącego element tarczy antyrakietowej. Przypominała także, że to właśnie ona walczyła o wpisanie do umowy koalicyjnej Partii Zielonych z prawicowymi ODS i KDU/ČSL rozdziału o energetyce jądrowej. Z kolei Martin Bursík postawił w swojej mowie przedwyborczej na propagandę sukcesu, przypominając osiągnięcia rządu, w którym jest wicepremierem. Podnosił także, że w ciągu trzech lat Partia Zielonych pod jego przywództwem stała się z radykalnej i fundamentalistycznej partią realistyczną i godną zaufania. Komentatorzy wypowiadający się w czeskich mediach uważają, że wynik zjazdu wyborczego Partii Zielonych wcale nie rozwiąże problemów ugrupowania. Pokazał to zresztą już drugi dzień zjazdu, podczas którego nie udało się wprowadzić postulowanych przez Bursíka zmian do statutu partii, a także nie wybrano komisji rewizyjnej. Cytowani przez Czeską Agencję Prasową ČTK politologowie są zgodni, że partię czeka kryzys, a zwycięstwo Bursíka może być pyrrusowym zwycięstwem, ponieważ nie można wykluczyć scenariusza, w którym skrzydło przeciwne Bursíkowi dokona rozłamu. Podkreśla się wyraźny przechył czeskich zielonych ku prawicy i zdecydowany brak zakorzenienia w europejskim ruchu zielonych. Partia Zielonych w 2006 roku weszła do Izby Poselskiej czeskiego parlamentu. Ugrupowanie cieszyło się coraz większym poparciem społecznym, które załamało się jednak na początku bieżącego roku, głównie pod wpływem - jak się uważa - niejasnej polityki partii i konfliktów personalnych w jej łonie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 kwietnia:
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.
?