Warszawa: Protest pracowników ochrony

[2008-09-19 14:43:57]

Pod hasłem "Walcz o ochronę" 19 września manifestowała pod Sejmem ok. 30-osobowa delegacja ponad 200-tysięcznej rzeszy pracowników ochrony urzędów publicznych.

Uczestnicy pikiety zorganizowanej przez NSZZ "Solidarność" domagali się m.in. poszanowania praw pracowniczych, wyższych zarobków, nowych umów o pracę, płatnych urlopów oraz świadczeń zdrowotnych.

Pracownicy ochrony spotkali się z wicemarszałkiem Sejmu Stefanem Niesiołowskim (PO), na ręce którego przekazali apel do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z prośbą o interwencję w sprawie dramatycznych warunków pracy i płacy w tym sektorze, zwłaszcza pracowników ochraniających instytucje publiczne.

Organizatorzy protestu zauważają, iż problem dotyczy rodzin ponad 200 tys. pracowników ochrony, którym to pracodawcy oferują wynagrodzenia na poziomie 5,6 zł netto za godzinę, oraz zatrudnienie na podstawie umów o dzieło, bez możliwości uzyskania podstawowych świadczeń wynikających z umowy o pracę.

Po spotkaniu z wicemarszałkiem Niesiołowskim, pikietujący uzyskali zapewnienie, że Sejm uczyni wszystko, aby pomóc w rozwiązaniu problemu.

Oprócz zorganizowania pikity, protestującym towarzyszyła wystawa ukazująca tęsknotę dzieci pracowników ochrony, które czekają na powrót rodziców do domu, wystawa nosiła tytuł "Powrót Taty"

Przemysław Prekiel


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku