Litwa: Trwają wybory parlamentarne

[2008-10-12 13:28:36]

12 października jest dniem wyborów parlamentarnych na Litwie. Łącznie z wyborem nowych parlamentarzystów, Litwini podejmują decyzję w sprawie przyszłości elektrowni atomowej w Ignalinie.

Litwa zobowiązała się do zamknięcia Ignaliny w 2009 roku na mocy traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej, jednak zdecydowana większość sił politycznych uznała, że elektrownia powinna działać przynajmniej do 2015 roku, kiedy ewentualnie może zakończyć się budowa następczyni Ignaliny. Decyzja zostanie podjęta bezpośrednio przez obywateli dlatego, aby zrównoważyć ewentualne głosy krytyki pod adresem Litwy za faktyczne jednostronne wypowiedzenie jednego z rozporządzeń traktatu akcesyjnego. Można spodziewać się, że głosujący opowiedzą się za dalszym działaniem Ignaliny.

Trudno spekulować natomiast na temat zwycięzcy wyborów parlamentarnych. Litewski system wyborczy jest bowiem systemem mieszanym: 71 posłów wybieranych jest w okregach mandatowych, a 70 pozostałych - w wyborach proporcjonalnych z list partyjnych. Nie należy jednak spodziewać się znaczących zmian w składzie Sejmu - na pewno znajdą się w nim reprezentanci tych samych ugrupowań, co obecnie.

Wiele zależało będzie od frekwencji wyborczej. Jeżeli będzie wysoka, więcej mandatów powinny zdobyć ugrupowania takie, jak: Litewska Partia Socjaldemokratyczna (Lietuvos Socialdemokratų Partija), Nowa Unia - Socjalliberałowie (Naujoji Sąjunga - Socialliberalai), Unia Ojczyźniana - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (Tėvynės Sąjunga - Lietuvos Krikščionys Demokratai) oraz Sojusz Liberałów i Centrum (Liberalų ir Centro Sąjunga). Szczególnie ta ostatnia partia wierzy w wyborcze zwycięstwo, a jej lider - Artūras Zuokas, szykuje się już do objęcia funkcji premiera. Może się okazać jednak, że rządzący obecnie (w mniejszościowej koalicji z liberałami i ludowcami) socjaldemokraci uzyskają na tyle znaczącą liczbę miejsc w Sejmie, że urzeczywistnią się słowa obecnego premiera Gediminasa Kirkilasa o tym, iż nie da się stworzyć żadnego układu rządzącego bez socjaldemokratów. Nie jest wykluczone, że w takiej sytuacji Kirkilas pozostałby na stanowisku premiera.

Jeżeli jednak frekwencja będzie niska, znaczące poparcie mogą zdobyć ugrupowania określane jako populistyczne: centrowa Partia Pracy (Darbo Partija) rosyjskiego oligarchy Wiktora Uspasskicha, startująca w koalicji z organizacją Młodzież (Jaunimas), nacjonalistyczno-konserwatywne ugrupowanie byłego prezydenta Rolandasa Paksasa Porządek i Sprawiedliwość (Tvarka ir Teisingumas) oraz współrządzący obecnie Ludowy Związek Litewskich Chłopów (Lietuvos Valstiečių Liaudininkų Sąjunga) Kazimiry Danutė Prunskienė.

Głównymi tematami kampanii wyborczej były kwestie związane z wysoką inflacją, rosnącym bezrobociem, a także - z racji równoległego referendum - energetyką jądrową i przyszłością elektrowni w Ignalinie.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku