16 i 17 października odbywały się wybory regionalne oraz pierwszy etap wyborów do Senatu Republiki Czeskiej. W wyborach wzięło udział około 60 partii i organizacji politycznych. Frekwencja wyborcza w wyborach regionalnych i do Senatu wynosiła odpowiednio 40,3 proc. i 39,5 proc. W obu przypadkach był to wynik wyższy niż poprzednio.
Wynik wyborów oznacza porażkę dla dotychczas rządzącej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (Občanská demokratická strana) premiera Mirka Topolánka, która do tej pory cieszyła się największym poparciem w 12 z 13 województw czeskich. Po wyborach socjaldemokraci zdominowali wszystkie 13 regionów, z wyjątkiem Pragi, która nie brała w nich udziału.
Czeska Partia Socjaldemokratyczna (Česká strana sociálně demokratická) uzyskała 35,9 proc. poparcia, co dało jej łącznie 280 mandatów w radach wojewódzkich, Obywatelska Partia Demokratyczna 23,6 proc. oraz 180 mandatów, zaś trzecią siłą polityczną okazała się Komunistyczna Partia Czech i Moraw (Komunistická strana Čech a Moravy) z 15-procentowym poparciem i 114 mandatami. Z 43 mandatami do rad wojewódzkich dostała się również Unia Chrześcijańska-Demokatyczna/Czechosłowacka Partia Ludowa (Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová) z poparciem 6,7 proc. Sprzymierzona w koalicji rządowej z prawicą Partia Zielonych (Strana Zelených) nie zdobyła ani jednego mandatu.
Komunistyczna Partia Czech i Moraw w weekendowych wyborach zdobyła 21 217 głosów więcej niż w tych sprzed 4 lat. Jeżeli komunistyczna kandydatka do Senatu Marta Bayerová zwycięży drugi etap wyborów w Znojmo (w pierwszym etapie uzyskała 41,4 proc., przy czym zajmujący drugie miejsce kandydat Obywatelskiej Partii Demokratycznej jedynie 17,3 proc.) to komuniści czescy utrzymają dotychczasową pozycję w Senacie (3 senatorów).
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.
1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.
1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.
1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.
1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.
1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów