Wyniki badań: Dolnośląscy działacze SLD mają poglądy prawicowe (akt.)
[2008-11-14 21:52:18]
Centrum Badań nad Życiem Politycznym Wolnego Uniwersytetu w Brukseli przy współpracy z Instytutem Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadziło badania mające na celu określenie poglądów politycznych delegatów na regionalne zjazdy SLD na Dolnym Śląsku.
72 proc. pytanych jest za współpracą z partiami liberalnymi.
71 proc. pytanych sprzeciwia się legalizacji miękkich narkotyków.
67 proc. pytanych popiera elastyczne formy zatrudnienia jako najlepszy sposób walki z bezrobociem.
63 proc. pytanych uważa, że im mniej państwo interweniuje w gospodarkę, tym lepiej dla ekonomii.
60 proc. pytanych deklaruje, że chodzi do kościoła.
48 proc. pytanych jest przeciwko legalizacji związków osób tej samej płci.
42 proc. pytanych chce przywrócenia kary śmierci.
42 proc. pytanych uważa, że szkoła powinna uczyć przede wszystkim dyscypliny.
35 proc. pytanych opowiada się za podatkiem liniowym.
28 proc. pytanych uważa homoseksualizm za sprzeczny z naturą.
Nie jestem tym zaskoczony, ale nie zmienia to faktu, że mamy problem. W XXI wieku zatarły się granice między tradycyjną lewicą i prawicą. Musimy jeszcze raz zastanowić się, jaka powinna być współczesna lewica - skomentował wyniki badań szef dolnośląskiego SLD, Janusz Krasoń.
W rezultaty sondażu nie wierzy wiceszef regionu 26-letni Patryk Wroński: Albo ktoś się pomylił, albo działacze nie potraktowali tych badań serio. Jeśli jednak takie poglądy funkcjonują w SLD, to jest to bardzo niepokojące. Czeka nas poważna dyskusja na temat tego kim jesteśmy i o co walczymy.
W przyszłym tygodniu wyniki ogólnopolskich badań mają być przedstawione władzom krajowym SLD.
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.