Katowice: Protesty ZZ "Przeróbka

[2008-11-28 11:12:11]

24 listopada działacze Związku Zawodowego "Przeróbka" protestowali przed siedzibą Kompanii Węglowej w Katowicach, gdzie tewała dyskusja między przedstawicielami rządu, pracodawcami i związkowcami o bezpieczeństwie w górnictwie.

W pikiecie uczestniczyło 20 osób. Jak tłumaczył przewodniczący ZZ "Przeróbka" Sławomir Łukasiewicz była ona tak nieliczna ponieważ miała na celu jedynie przekazanie postulatów i podkreślenie determinacji załogi przeróbki. Związkowcy mieli ze sobą transparenty z napisami: "Nie skazujcie nas na pracę do śmierci" oraz "Nie wycinajcie nas z prawa górniczego".

Działacze "Przeróbki" domagają się utrzymania obecnego wieku emerytalnego dla pracowników przeróbki, wynoszącego 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Chcą oni także zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników górnictwa, wypłatę do końca tego roku dodatkowych premii średnio po 1 tys. zł i zrównania od stycznia 2009 r. wartości posiłków profilaktycznych do 17 zł oraz nierepresjonowania pracowników biorących udział w akcjach protestacyjno-strajkowych.

26 listopada zarząd "Przeróbki" przekształcił się w komitet protestacyjno-strajkowy, zobowiązał także wszystkie jednostki organizacyjne związku, by także przekształciły się w podobne komitety.

1 grudnia związek ma ogłosić pogotowie strajkowe we wszystkich zakładach, w których działa. Jeżeli ich postulaty nie zostaną spełnione 5 stycznia odbędzie się strajk generalny zakładów przeróbczych. "Przeróbka" otwarta jest także na współpracę z innymi związkami zawodowymi które postulowały ogłoszenie strajku generalnego takimi jak Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", a także związki skupiające kolejarzy oraz górników.

ZZ "Przeróbka", skupiający pracowników zakładów mechanicznej przeróbki i wzbogacania węgla, ma blisko 15 tysięcy członków w kopalniach należących do Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Lubelskiego Węgla "Bogdanka", Południowego Koncernu Węglowego, Zakładów Górniczych "Trzebionka" i w Zakładzie Odsalania "Dębieńsko".

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku