Sejm: W 90-lecie praw wyborczych kobiet
[2008-11-28 13:56:56]
W Sali Kolumnowej zorganizowano także konferencję pt. "Będziem posłankami". Otworzył ją wykład prof. Małgorzaty Fuszary, która przedstawiły regulacje w prawie wyborczym wyrównujące szanse kobiet na zdobycie mandatów parlamentarnych. Fuszara z ubolewaniem podkreślała także, że wiele z postulatów Polek sprzed 90-ciu lat są w Polsce wciąż aktualne. Po wykładzie, Kazimiera Szczuka i Małgorzata Tkacz-Janik otworzyły panel dyskusyjny, w którym wzięły udział byłe pełnomocniczki rządu odpowiadające za sprawy kobiet: Anna Popowicz, Izabela Jaruga-Nowacka, Magdalena Środa i Joanna Kluzik-Rostkowska, które przedstawiły swoje doświadczenia w realizowaniu polityki równościowej. Anna Popowicz podkreślała trudności, które miała w sprawowaniu urzędu oraz konserwatyzm rządzących, którzy nie postrzegają problemów kobiet jako priorytetu polityki państwa. W swoim wystąpieniu Izabela Jaruga-Nowacka mówiła o trudnościach, z którymi miała do czynienia rozpoczynając pracę jako Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn związanymi z wieloletnimi zaległościami w dostosowywaniu prawa do idei państwa równościowo traktującego kobiety i mężczyzn. Za duży sukces uznała, zmiany w Kodeksie Pracy zabezpieczające prawa kobiet. Jaruga-Nowacka podziękowała za obecność na sali Ludwikowi Dornowi, który jako jedyny z zaproszonych posłów pojawił się na konferencji. Wyraziła także żal, że posłowie wszystkich opcji nie czują się w obowiązku do udziału w kształtowaniu polityki w zakresie równego statusu. Magdalena Środa krytykowała polski system edukacji, które adresuje treści nauczania głównie do chłopców, utrwalając konserwatywnie postrzegane role społeczne. Jej zdaniem większa liczba kobiet w parlamencie zmienia optykę postrzegania problemów społecznych, sprawiając że przemoc domowa, problemy funkcjonowania żłobków i przedszkoli przestają być uznawane za mało istotne pomimo ich olbrzymień wagi w codziennym życiu kobiet i całego społeczeństwa. Zabierając głos w dyskusji Joanna Kluzik-Rostkowska mówiła o swoich trudnościach w wykonywaniu funkcji w związku z jej poglądami, np. w kwestii zapłodnienia in vitro, które nie były akceptowane dla środowisk konserwatywnych. Kluzik-Rostkowska mówiła także, o swoich licznych konfliktach z Romanem Giertychem, który ostatecznie wystąpił do premiera Jarosława Kaczyńskiego z wnioskiem o zdymisjonowanie jej, do czego ostatecznie nie doszło. Dyskusji głos zabierało wiele osób, w samej konferencji udział wzięła ponad setka. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
24 kwietnia:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.
?