Poznań: Spotkanie prezydium KM OZZ IP przy HCP

[2008-12-03 17:18:56]

W dniu 2 grudnia w Poznaniu odbyło się spotkanie prezydium Komisji Międzyzakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy HCP S.A. Na spotkaniu dyskutowano na temat przekształcenia Zakładów im. Cegielskiego w spółdzielnie pracy, o projekcie ustawy o przemyśle stoczniowym, oraz o represjach ze strony pracodawców jakie ostatnio spotkały działaczy związku.

Członkowie prezydium zapoznali się ze stanem zaawansowania prac dot. przekształcenia Cegielskiego w spółdzielnie pracy. W związku z czym podjęło ostateczną decyzję o wysłaniu stosownego projektu Radzie Nadzorczej HCP w dniu 8 grudnia.

Prezydium przyjęło stanowisko sprzeciwiające się projektowi ustawy o przemyśle stoczniowym. Czytamy w nim: W związku z projektem specjalnej ustawy dotyczącej przemysły stoczniowego, Komisji Międzyzakładowa wraża swój stanowczy wobec niej sprzeciw. Ustawa ta, jak całe dotychczasowe działania rządu i UE, zmierzają do likwidacji przemysłu stoczniowego w Polsce. Zagraża to istnieniu nie tylko stoczniom, ale wielu innym, mniejszym i większym, firmom działającym na rzecz tej branży, w tym Cegielskiemu.

Związkowców zbulwersował fakt, że ustawa przewiduje swoistego rodzaj osłony tylko dla pracowników stoczni, nie licząc się z tym, iż redukcja produkcji statków oznacza likwidację tysięcy miejsc pracy w innych przedsiębiorstwach silnie ze stoczniami powiązanych.

Jako Cegielszczacy czujemy się potraktowani jak pracownicy drugiej kategorii, których można w każdej chwili się pozbyć bez zbędnych kosztów. Logika ta przypomina nam sytuację z 1956 roku – komentują związkowcy w dalszej części stanowiska.

Na spotkaniu przeanalizowano sytuację w związku pod kątem ciągłych represji i podjęto decyzje o poparciu działań Lubuskiej Komisji Międzyzakładowej OZZ IP w przedsiębiorstwie Trans Sp z.o.o. w Kostrzynie Nad Odrą, oraz Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza w Urzędzie Statystycznych w Opolu.

Piotr Krzyżaniak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku