Mniejszości narodowe i etniczne za odwołaniem Andrzeja Przewoźnika

[2008-12-05 12:52:19]

Jak informuje "Rzeczpospolita" członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych reprezentujący mniejszość litewską, niemiecką, łemkowską, kaszubską, czeską i romską domagają się dymisji sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika.

W liście wysłanym do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego działacze podkreślają, że Przewoźnik ignoruje interesy obywateli pochodzenia innego niż polskie oraz kieruje się w pracy racjami politycznymi i własnymi poglądami, a nie dobrem ogólnospołecznym.

Przedstawiciele mniejszości wskazują na działania Przewoźnika który blokuje, ich zdaniem, m.in. upamiętnienie cywilów zabitych w Lisznej z wyroku sądu Grupy Operacyjnej Wisła w 1947 roku pod zarzutem sprzyjania UPA, poległych podczas I wojny światowej żołnierzy niemieckich z Łąki Prudnickiej oraz litewskich żołnierzy poległych w walkach z Polakami w 1920 roku w miejscowości Berżniki.

Obecnego sekretarza ROPWiM broni z kolei przedstawiciel społeczności ormiańskiej Maciej Bohosiewicz, według którego jest to nagonka inspirowana głównie przez wpływowych przedstawicieli mniejszości niemieckiej i ukraińskiej.

Własny list krytykujący działania Przewoźnika, skierowany do premiera Donalda Tuska, napisał przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik.

Zwracałem uwagę na niespełnienie obietnicy o zmianie napisu na pomniku w Jedwabnem, żenującego (...) uhonorowania przez Radę Józefa Kurasia ps. Ogień (...), ostrzegałem przed uruchomieniem przez sekretarza Rady procedury zburzenia pomnika na cmentarzu w Iwaniskach upamiętniającego męczeństwo tamtejszych Żydów - czytamy m.in. w liście.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku