Sejm: Weto do "pomostówek" odrzucone, do ustaw zdrowotnych podtrzymane
[2008-12-19 11:18:12]
Za odrzucenie prezydenckiego weta do ustawy o pomostówkach głosowało 285 posłów z klubów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy, kół Polska XXI, Socjaldemokracja Polska-Nowa Lewica i Demokratycznego Koła Poselskiego oraz czworo posłów niezrzeszonych (Bartosz Arłukowicz, Ryszard Galla, Krzysztof Grzegorek i Paweł Zalewski). Przeciwko jego odrzuceniu było 160 posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, troje posłów klubu Lewica (Izabela Jaruga-Nowacka, Ryszard Zbrzyzny, Tadeusz Motowidło), dwoje posłów niezrzeszonych (Bożena Kotkowska i Grzegorz Pisalski) oraz Zdzisława Janowska z koła SdPl-NL. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W sprawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej za odrzuceniem weta głosowało 243 posłów z PO, PSL, Polski XXI, trzech posłów niezeszonych (Ryszard Galla, Krzysztof Grzegorek, Paweł Zalewski) oraz 1 poseł Lewicy (Ryszard Zbrzyzny). Przeciw głosowało 206 posłów z klubu PiS i Lewica, kół SdPl-NL i DKP oraz 6 posłów niezrzeszonych (Bartosz Arłukowicz, Bożena Kotkowska, Grzegorz Pisalski, Ludwik Dorn, Longin Komołowski, Maciej Płażyński). Nikt nie wstrzymał się od głosu. Podobne wyniki głosowania - 242 do 207 - były w głosowaniach dotyczących ustawy o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej oraz przepisów wprowadzających ustawy z zakresu ochrony zdrowia. Ustawa w wersji uchwalonej w piątek ponownie przez Sejm przewiduje, że po 1 stycznia 2009 roku na wcześniejszą emeryturę może przejść czterokrotnie mniej osób niż wynikało to z obecnie obowiązujących przepisów (ok. 250 tys. pracowników, reprezentujących ok. 40 zawodów, zamiast ok. 1 mln osób). Prawo to straci m.in. większość nauczycieli, część kolejarzy, artyści, dziennikarze, kierowcy ciężarówek. Prawo do emerytury pomostowej ma przysługiwać osobom, które będą miały skończone 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), staż ubezpieczeniowy przekraczający 20 lat (kobiety) i 25 (mężczyźni), są urodzone po 31 grudnia 1948 roku a przed 1 stycznia 1999 roku i przez co najmniej 15 lat wykonywały prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 kwietnia:
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.
?