Tusk chce "pomagać" najsłabszym

[2009-01-02 03:30:41]

W wywiadzie dla dziennika "Polska The Times" premier Donald Tusk zapewnił, że w nowy rok Polacy mogą wejść z większym optymizmem niż większość Europejczyków. Podkreślił on, że w sytuacji światowego kryzysu gospodarczego każdy odpowiedzialny rząd musi pamiętać też o najsłabszych. To nie znaczy, że serce przesunęło mi się radykalnie na lewą stronę, ale gdy każdego dnia zmieniają się kursy walut, upadają firmy, trzeba pamiętać o najbardziej bezbronnych - powiedział premier.

Tusk zapewnił, że rząd będzie się starał o utrzymanie miejsc pracy. Dodał, że bardzo liczy na współpracę ze związkami zawodowymi. Ich liderzy zrozumieli już, jak się wydaje, że w tak ciężkich czasach należy dbać o firmę, czyli o miejsca pracy, a nie żądać coraz więcej i więcej - stwierdził.

Słowa Tuska tłumaczy wstępna wersja raportu opracowana przez głównego doradcę ekonomicznego premiera Michała Boniego. Jedną z głównych proponowanych w nim metod walki o miejsca pracy jest obniżka pensji. W optymistycznej wersji Boni przewiduje wzrost płac o zaledwie 2,3 proc., a w pesymistycznej miałyby one spaść o 0,4 proc.

Inne wprowadzone lub planowane rozwiązania ekipy Tuska, wiążące się z sytuacją najbiedniejszych, to: zniesienie wcześniejszych emerytur dla 750 tys. ludzi, radykalne cięcia w funduszu pracy, obniżka podatków dla najbogatszych, na czym budżet straci 8 miliardów zł, rezygnacja ze zwiększenia zasiłków dla bezrobotnych, odejście od zasady opiniowania przez związki zawodowe zwolnień z pracy, skrócenie okresu ochronnego (w którym nie wolno zwalniać pracownika) przed emeryturą do dwóch lat (obecnie trwa on 4 lata), utrudnienie pracownikom wykorzystania urlopu na żądanie, przywrócenie pojęcia "porzucenia pracy" (po wprowadzeniu takiego rozwiązania firmy mogłyby żądać odszkodowania od pracownika, który nagle porzucił pracę), zniesienie obowiązkowego przywracania do pracy niesprawiedliwie zwolnionych pracowników, którzy wygrali sprawę w sądzie, prywatyzacja szpitali.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku