Turcja: Przywrócenie obywatelstwa Nâzımowi Hikmetowi

[2009-01-07 13:48:41]

Władze tureckie przywróciły obywatelstwo Nâzımowi Hikmetowi Ranowi. Ten jeden z najbardziej znanych tureckich poetów był komunistą. Zmarł na wygnaniu w ZSRR jako obywatel polski.

Wicepremier Turcji Cemil Çiçek poinformował, że członkowie rządu w Ankarze podpisali dekret anulujący odebranie w 1959 roku Nâzımowi Hikmetowi obywatelstwa po jego ucieczce z kraju w 1950 roku. Przewiny, które spowodowały, że swego czasu odebrano mu obywatelstwo, nie są już uważane za przestępstwo - powiedział.

Nâzım Hikmet Ran urodził się w 1901 roku w Salonikach, należących wówczas do Imperium Osmańskiego. Zmarł na tak serca w Moskwie w 1963 roku. Pochowano go na Cmentarzu Nowodziewiczym, a jego grób (na zdjęciu) do dziś pozostaje miejscem pielgrzymek Turków i komunistów z całego świata.

Uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców XX-wiecznej literatury tureckiej. Nazywany "gigantem o błękitnych oczach" stał się na Zachodzie najpopularniejszym tureckim poetą. Jego dzieła przetłumaczono na ponad 50 języków, a wiersze wielokrotnie przekładano na polski.

W Turcji pozostawał postacią kontrowersyjną ze względu na komunistyczne poglądy, za które na kilkanaście lat trafił do więzienia. Dzieła Hikmeta przez lata były w tym kraju zakazane. Tamtejsze partie lewicowe od dawna domagały się przywrócenia mu obywatelstwa, a literaci, m.in. noblista Orhan Pamuk uważali jego sytuację za przykład prześladowań intelektualistów w Turcji.

Pradziadem poety był Polak Konstanty Borzęcki, jeden z prekursorów nowoczesnego tureckiego patriotyzmu. Ten uczestnik powstania poznańskiego z 1848 roku, żołnierz Legionu Polskiego na Węgrzech, w 1849 roku zamieszkał w Turcji i przeszedł na islam, przyjmując nazwisko Mustafa Celaleddin Pasza. Był kapitanem tureckiego sztabu generalnego, a pod koniec życia - generałem dywizji.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 kwietnia:

1848 - Francja zniosła niewolnictwo.

1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.

1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.

1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.

1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów


?
Lewica.pl na Facebooku