Stoczniowcy z Gdyni i Szczecina piszą do premiera

[2009-02-12 14:13:37]

Związki zawodowe działające w Stoczni Gdynia oraz Stoczni Szczecińskiej skierowały list do premiera Donalda Tuska w którym domagają się aby stocznie działały i budowały statki co najmniej do końca roku.

Decyzje Komisji Europejskiej dotyczące polskich stoczni zapadły w jakościowo innej sytuacji gospodarczej niż obecna. Było to jeszcze przed załamaniem amerykańskiego systemu finansowego, który szybko nabrał globalnego charakteru. Coraz bardziej pogłębiający się globalny kryzys finansowo-ekonomiczny dotknął także Europę Zachodnią, a ostatnio coraz bardziej wpływa na sytuację polskiej gospodarki - piszą stoczniowcy.

Związkowcy wskazują, że w związku z trudną sytuacją gospodarczą większość rządów państw członkowskich Unii Europejskiej reaguje na nią m.in. zwiększając pomoc publiczną, inwestując w infrastrukturę i chroni miejsca pracy. Autorzy listu podkreślają, że rządy Francji i Niemiec zdecydowały się także na bezpośrednią pomoc swojemu przemysłowi stoczniowemu.

Zdaniem stoczniowych związków zawodowych polski rząd nie zdawał sobie sprawy z groźnych następstw kryzysu. Dodał, że przemysł stoczniowy może w warunkach recesji wyzwolić impulsy stymulujące gospodarkę i ma naturalne możliwości pobudzenia produkcji w wielu innych branżach.

Wszystko to przemawia za tym aby w obecnej kryzysowej sytuacji gospodarczej, rząd zrewidował swoje stanowisko w sprawie polskich stoczni i szybko podjął rozmowy z Komisją Europejską w celu renegocjacji dotyczących ich ustaleń i jednocześnie wystąpił do Parlamentu z inicjatywą nowelizacji specustawy, a ponadto uwzględniając szanse i możliwości wynikające z zawartych już kontraktów, przedłuży okres transformacji naszych stoczni - czytamy w zakończeniu dokumentu.

Apel o utrzymanie stoczni w Szczecinie skierowali także radni sejmiku województwa zachodniopomorskiego w którym wyrażają oni nadzieje że dojdzie do wykonania analizy możliwości włączenia zakładu do programu bezpieczeństwa energetycznego RP w świetle decyzji o budowie gazoportu w Świnoujściu poprzez budowę gazowców.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 kwietnia:

1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.

1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.

1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.

1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.

2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku