Wenezuela: Zwycięstwo Hugo Cháveza w referendum konstytucyjnym (akt.)

[2009-02-16 19:39:33]

Referendum konstytucyjne w Wenezueli, które odbyło się 15 lutego, zakończyło się sukcesem prezydenta Hugo Cháveza. Po przeliczeniu 94 proc. głosów okazało się, że 54,36 proc. głosujących poparło propozycję prezydenta. Przeciwnych było 45,63 proc obywateli.

Jak wynika ze słów przewodniczącego Krajowej Komisji Wyborczej, Tibisay Luceny w referendum wzięło udział 11 milionów obywateli z 17 milionów osób uprawionych do głosowania.

Według obserwatorów, wśród których obecni byli m.in. przedstawiciele krajów południowoamerykańskich, Parlamentu Europejskiego, referendum przebiegało bez żadnych zakłóceń.

Z kolei opozycja zapowiedziała, iż nie będzie kwestionować wyników, lecz zwraca jednocześnie uwagę, że zwycięstwo zostało osiągnięte dzięki dużemu wsparciu rządu.

Drzwi do lepszej przyszłości są szeroko otwarte! – krzyczał cieszący się ze zwycięstwa wyborczego prezydent. Z kolei lider opozycji Leopoldo Lopez stwierdził: W ciągu ostatnich 10 lat mieliśmy w kraju 15 kampanii wyborczych, ale tegoroczna była najbardziej nierówna.

Wygrana w referendum oznacza, że Hugo Chávez, może być prezydentem nieograniczoną liczbę kadencji, jeżeli tylko będzie wygrywał kolejne wybory. Możliwość wielokrotnego startowania w wyborach prezydenckich była jednym z 69 postulatów zmian do konstytucji, jakie w 2007 roku zostały przez Wenezuelczyków odrzucone.

Sukces Hugo Cháveza był możliwy m.in. dzięki jego dokonaniom takim jak - zmniejszenie ubóstwa lub ludzi żyjących na jego progu z 42,8 proc. do 26 proc. w 2008 roku, w tym czasie stworzono również szereg programów socjalnych na ogromną skalę. Obejmowały one tworzenie ośrodków zdrowia w miejscach zamieszkałych przez biedotę przedmieściach, skuteczną walkę z analfabetyzmem i dystrybucję subwencjonowanych przez państwo artykułów spożywczych. Wszystko to poprawiło jakość życia codziennego warstw nieuprzywilejowanych.

Krytycy wskazywali jednak na faworyzowanie sympatyków Cháveza w dostępie do funduszy socjalnych, dyskryminację niezwiązanych z rządem związków zawodowych i upolitycznienie Sądu Najwyższego.

Przemysław Prekiel
Dominik Kaczmarski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 kwietnia:

1848 - Francja zniosła niewolnictwo.

1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.

1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.

1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.

1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów


?
Lewica.pl na Facebooku