Warszawa: Grunty ważniejsze od edukacji?

[2009-03-18 22:58:28]

18 marca radni dzielnicy Śródmieście przyjęli stanowisko akceptujące przeniesienie Zespołu Szkół Samochodowych z ul. Hożej 88 na ul. Szczęśliwicką 56. Uchwałę podjęto mimo argumentów przedstawicieli samorządu uczniowskiego szkoły świadczących o pogorszeniu warunków edukacyjnych na skutek przeniesienia.

Posunięcia warszawskiego ratusza związane są z chęcią sprzedaży gruntów przy ul. Emilii Plater. Mieści się tam liceum ogólnokształcące i gimnazjum. Miasto zamierza przenieść te szkoły na ul. Hożą, gdzie mieści się technikum samochodowe, a technikum na ul. Szczęśliwicką do budynku zajmowanego przez technikum kolejowe.

O ile pierwsze przenosiny zaplanowano na rok 2011, co pozwoli na wyremontowanie budynków przy Hożej przed "wprowadzeniem się" tam liceum i gimnazjum, o tyle technikum samochodowe ma zostać przeniesione już w roku 2009. Oznaczałoby to konieczność prowadzenia zajęć dydaktycznych w warsztatach do tego nie przygotowanych. Jak przyznał obecny na obradach wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński (związany z SLD), warsztaty na ul. Szczęśliwickiej są w opłakanym stanie. Zapewnił on, że miasto zarezerwowało środki na ich remont i modernizację - niestety dopiero od przyszłego roku, co skazałoby uczniów "samochodówki" na znaczne utrudnienia w zdobywaniu kwalifikacji związanych z ich specjalizacją.

Ponadto zgodnie z art. 59 ust. 7 ustawy o systemie oświaty rodzice uczniów muszą być powiadomieni o przeniesieniu szkoły z co najmniej 6-miesięcznym wyprzedzeniem. Oznacza to, że przenosiny musiałyby się odbyć w czasie roku szkolnego, co dodatkowo zdezorganizowałoby proces edukacyjny. Odnosząc się do tych zastrzeżeń, wiceprezydent Paszyński stwierdził, że zgodnie z opinią biura prawnego miasta 6-miesięczny termin obowiązuje jedynie w przypadku likwidacji szkoły.

Przedstawiciele samorządu "samochodówki" i Młodych Socjalistów sformułowali poprawkę zakładającą przeniesienie technikum w roku 2010, tak aby jego uczniowie mogli odbywać naukę w odpowiednich do tego warunkach. Poprawka zyskała poparcia klubu radnych PiS. Kluby PO i SLD głosowały przeciwko.

Radny SLD Grzegorz Walkiewicz (na zdjęciu) uzasadniał przedstawicielom samorządu uczniowskiego swój głos, stwierdzając, że stanowisko Rady Dzielnicy nie ma znaczenia, gdyż wszystko zostało już ustalone na górze.

Młodzi Socjaliści zamierzają nadal wspierać społeczność uczniowską Zespołu Szkół Samochodowych w jej walce o godne warunki edukacji. Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć Rada m.st. Warszawy na sesji 9 kwietnia. MS zaprasza wszystkich zainteresowanych do stawienia się na obradach i zabierania głosu.

Dominik Kaczmarski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku