Mołdawia: CKW ponownie potwierdza wygraną komunistów

[2009-04-22 09:20:42]

Centralna Komisja Wyborcza Mołdawii ogłosiła ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych z 5 kwietnia. Wygrała je Partia Komunistów Republiki Mołdawii (Partidul Comuniştilor din Republica Moldova), zdobywając 60 mandatów w 101-mandatowym parlamencie.

Sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej Jurij Czokan poinformował, że powtórne liczenie głosów przeprowadzone w następstwie protestów opozycji, nie spowodowało znaczącej zmiany wyników wyborów. CKW prześle ostateczne wyniki głosowania Sądowi Konstytucyjnemu, który powinien je zatwierdzić.

Troje z dziewięciorga członków Centralnej Komisji Wyborczej wyraziło odmienne zdanie na temat wyborów. Uważają oni, że w trakcie wyborów i liczenia głosów doszło do naruszeń, które wpłynęły na wyniki głosowania.

Jak się okazuje, część kandydatów na deputowanych może nie otrzymać mandatów poselskich. Zgodnie z mołdawskim prawem, deputowany nie może mieć podwójnego obywatelstwa. Według mediów około 20 kandydatów, reprezentujących głównie partie opozycyjne, oprócz mołdawskiego posiada obywatelstwo rumuńskie lub o nie wystąpiła. Aby uzyskać mandat, politycy ci muszą wszcząć procedurę rezygnacji z drugiego obywatelstwa.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku