IPN przeprasza za nazwanie Bruno Jasieńskiego "propagatorem stalinizmu"
[2009-04-24 19:47:53]
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka przeprasza po reakcjach prasowych na podpisane przez jego zastępcę Franciszka Gryciuka pismo do władz Klimontowa (woj. świętokrzyskie).
W piśmie domagano się zmiany nazwy jednej z ulic w miasteczku, której patronem był poeta Bruno Jasieński, związany z polskim ruchem komunistycznym i w 1937 r. aresztowany i rozstrzelany w ZSRR, w ramach rozpasanych czystek stalinowskich.
W piśmie, które dotarło do władz Klimontowa 1 kwietnia, czytamy, że upamiętnienie pisarza pozostawało formą gloryfikacji wymierzonej w niepodległość Polski polityki Józefa Stalina, zbrodniczej ideologii komunistycznej oraz jej reprezentantów. Według autorów dokumentu, Jasieński był propagatorem stalinizmu.
Mimo przeprosin Kurtyki, wójt Klimontowa Ryszard Bień zapowiedział, że wyśle do IPN, jak też opublikuje w mediach, list protestacyjny, podkreślając, że instytut nie będzie rządził ulicami miasta.
Klimontów stanowi rodzinne miasto Bruno Jasieńskiego. Od siedmiu lat Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego organizuje w nim w każdą rocznicę urodzin poety imprezę znaną jako "Brunonalia".
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1870 - W Symbirsku urodził się Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji bolszewickiej.
2007 - Miała miejsce I tura wyborów prezydenckich we Francji - do II tury przeszli Nicolas Sarkozy i Ségolène Royal.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
2011 - W Omanie ok. 3 tys. demonstrantów wyszło na ulice miasta Salala, żądając od sułtana przeprowadzenia reform.
2012 - We Francji odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył kandydat socjalistów François Hollande przed urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozym.