Boliwia - Paragwaj: Ostateczna zgoda po 74 latach
[2009-04-28 16:51:17]
Wojna o Chaco była jedną z nabardziej krwawych wojen jakie toczyły się na kontynencie amerykańskim w XX wieku (w jej efekcie życie straciło około 100 tys. żołnierzy, głównie w wyniku chorób, głodu i pragnienia). Wojna toczyła się w latach 1932-1935 o panowanie nad regionem Gran Chaco, który poprzez rzekę Paragwaj dawał szansę na dostęp do Pacyfiku. Dodatkowo pojawiające się spekulacje na temat ewentualnych złóż ropy naftowej skłoniły wielkie koncerny do zaangażowania się w grę o ten region. Boliwia była powiązana z Standard Oil (obecnie Exxon Mobile) a Shell Oil współpracował z Paragwajem. Mimo, że wojska boliwijskie były znacznie nowocześniej uzbrojone i liczniejsze, to wojnę wygrał Paragwaj, który w jej efekcie przejął kontrolę nad terenem Gran Chaco. Boliwii przypadł jedynie wąski pasek nad samą rzeką. Później okazało się, że w Gran Chaco nie znaleziono ropy a jedynie w części, która przypadła Boliwii znaleziono złoża gazu ziemnego. W efekcie rozmów jakie toczyły się w ostatnim czasie za pośrednictwem rządu argentyńskiego Boliwia i Paragwaj ustaliły ostateczny przebieg granicy i wyrzekły się jakichkolwiek roszczeń terytorialnych. Prezydent Morales powiedział, że jest to historyczny dzień, dzień przyjaźni i pokoju. Podkreślił też, że wojna między oboma krajami, nie została sprowokowana przez ich mieszkańców, ale wywołana przez koncerny międzynarodowe dążące do zagarnięcia zasobów naturalnych. Prezydent Lugo podkreślił, że wojna miała zapach ropy i była wodą na młyn sił nie pochodzących z Ameryki Południowej. Obaj prezydenci zapowiadali zacieśnienie współpracy, między innymi w zakresie polityki energetycznej i wspólne dążenia w kierunku większej integracji krajów regionu. Podczas swojego pobytu w Argentynie Evo Morales odebrał również Doktorat honoris causa Uniwersytetu de La Plata. Morales powiedział, że tytuł ten nie jest dla niego osobiście, lecz dla dla całego ludu Boliwii, który brał udział w walkach o wyzwolenie tego kraju, bowiem bez nich nie byłoby Ewo Moralesa. W uchwale senatu uczelni podkreślono, że Morales jest symbolem walki o godność rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej, demokrację i integracje kontynentu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Pile!
- Piła, plac Konstytucji 3 Maja
- 2 maja (piątek), godz. 19.00
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
28 kwietnia:
1900 - Urodził się Maurice Thorez, francuski polityk komunistyczny, wieloletni lider Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) .
1946 - Reaktywowano związany z PPS Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.
1960 - W Wageningen zmarł Anton Pannekoek, holenderski astrofizyk, światowej sławy astronom, teoretyk marksistowski.
2013 - Enrico Letta z Partii Demokratycznej (PD) został premierem Włoch.
2017 - Ilir Meta, lider Socjalistycznego Ruchu Integracji (LSI), został wybrany przez Zgromadzenie Albanii na urząd prezydenta kraju.
2019 - Zmarł Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
2019 - Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
?