Rosja, Białoruś, Ukraina: Obchody rocznicy Rewolucji Październikowej
[2009-11-08 10:35:36]
W manifestacji w Moskwie uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. Przeszła ona z placu Aleksandra Puszkina ulicą Twerską na plac Teatralny, gdzie przed pomnikiem Karola Marksa odbył się wiec. Uczestnicy protestu skandowali: "Rewolucja, Lenin, socjalizm!", "Niech żyje Rosja Radziecka, Socjalistyczna!" oraz "Kłamstwa o Leninie i Stalinie - na śmietnik historii!". Demonstrację komunistów poprzedziła parada wojskowa na Placu Czerwonym, upamiętniająca defiladę z 7 listopada 1941 r. Wzięło w niej udział 5 tys. żołnierzy Garnizonu Moskiewskiego i słuchaczy stołecznych akademii wojskowych, ubranych w mundury z lat II wojny światowej. Przez Plac Czerwony przejechały też dwa czołgi T-34. Na Białorusi blisko 40 działaczy opozycyjnej Białoruskiej Partii Zjednoczonych Lewicowców - Sprawiedliwy Świat (dawniej Partia Komunistów Białorusi) wzięło udział w uroczystości przed pomnikiem Włodzimierza Lenina w Mińsku. Rewolucja miała swoje błędy, ale doprowadziła też do przyjęcia wielu pozytywnych rozwiązań, które służyły robotnikom przez lata - powiedział lider partii Siarhiej Kaliakin. Kwiaty przed pomnikiem Lenina złożyła także grupa działaczy prorządowej Komunistycznej Partii Białorusi. Z kolei działacze Partii Narodowo-Bolszewickiej złożyli kwiat przed pomnikiem Feliksa Dzierżyńskiego, naprzeciwko siedziby KGB w białoruskiej stolicy. Rewolucja uratowała Rosję od katastrofy - stwierdził aktywista NBP Dmitry Siniak. Rewolucja wpłynęła także na rozwój sztuki i nauki - dodał. Komunistyczna Partia Ukrainy w oświadczeniu zatytułowanym "Wielki Październik zawsze będzie z nami ponieważ jego idee są nieśmiertelne!" poinformowała, że w tym roku z powodu epidemii grypy zrezygnowała z organizowania demonstracji z okazji rocznicy Rewolucji Październikowej. Kierownictwo partii ograniczyło się do złożenia kwiatów przy pomnikach bohaterów rewolucji. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 kwietnia:
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.
?