"Sierpień 80": Odblokować przyjęcia w górnictwie, zablokować import węgla

[2009-12-10 13:03:54]

Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" wezwała rząd Donalda Tuska do podjęcia natychmiastowych działań celem stabilizacji sytuacji w polskim górnictwie. Według związku dotychczasowe działania i nadzór nad przemysłem wydobywczym sprawowany przez wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka są niewystarczające i nie pozwalają na wykorzystanie potencjału branży.

Zdaniem WZZ "Sierpień 80" niezbędne jest zobowiązanie przez Skarb Państwa rad nadzorczych i zarządów spółek węglowych do odblokowania przyjęć do górnictwa. Decyzją zarządów spółek węglowych, przy pełnej akceptacji ministra gospodarki zablokowano przyjęcia nowych pracowników. Z informacji jakie do nas docierają wynika, że podobną decyzję, blokującą możliwość przyjmowania nowych pracowników, spółki węglowe chcą podjąć także na rok 2010. To skandaliczna i nieodpowiedzialna decyzja, która może powodować nie tylko wzrost zagrożeń dla bezpieczeństwa pracy, ale postawi również pod znakiem zapytania, możliwość realizowania zakładanych poziomów wydobycia, z powodu braku rąk do pracy w górnictwie - czytamy w piśmie wystosowanym przez związek.

Innym problemem na który zwraca uwagę "Sierpień 80" do brak działań rządu w celu zahamowania rosnącego importu węgla, który w tym roku osiągnie poziom około 10 mln ton. Import na poziomie 10 milionów ton węgla, to wydobycie 3 do 4 średniej wielkości kopalń, które mogłyby dawać zatrudnienie, w samych tylko kopalniach, dla około 10 tysięcy górników. Według szacunków ekspertów, jedno miejsce pracy w górnictwie, daje od 4 do 6 miejsc pracy w jego otoczeniu. Wielkość węgla, które importuje Polska oznacza więc, że tracimy z tego powodu, około 60 tysięcy miejsc pracy. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na węgiel w świecie, przy stale zwiększanych zdolnościach produkcyjnych największych potentatów w produkcji węgla takich jak USA, Indie, Rosja, taka polityką polskiego rządu jest zupełnie niezrozumiała - czytamy w dokumencie.

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" podkreśla, że górnictwo zabezpieczone przed napływem importowanego węgla, zwiększające zatrudnienie, doinwestowane poprzez wsparcie inwestycji początkowych i z dobrze wynagradzanymi pracownikami, ma ogromną przyszłość w Europie i jest podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dobrze rozwinięty przemysł wydobywczy pozwoli, zdaniem związku, uniknąć uzależnienia od niepewnych dostaw gazu z kierunku wschodniego oraz fatalnej i nieodpowiedzialnej, według "Sierpnia 80", decyzji o budowie w Polsce elektrowni atomowych. Związkowcy dodają, że węgiel kamienny i brunatny są najtańszymi nośnikami, służącymi do pozyskiwania energii elektrycznej.

Dlaczego więc Polska, posiadająca zasoby węgla wystarczające do zaspokojenia potrzeb krajowych i w dużym stopniu mogąca pokrywać zapotrzebowanie na ten surowiec, innych krajów Unii Europejskiej, nie wykorzystuje swojego potencjału, w celu czystego pozyskiwania z tego surowca energii, trudno zrozumieć. Jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego kolejny już rząd, prowadzi politykę dyskryminacji tego surowca, ograniczając możliwości rozwoju tej branży i tworzenia tysięcy nowych miejsc pracy, przy nieustannie płynących, niestety gołosłownych, deklaracjach polityków obecnej koalicji, że jest inaczej - czytamy w dokumencie podpisanym przez przewodniczącego związku Bogusława Ziętka.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku