USA: Prawnicy zachęcający do tortur nie zostaną ukarani
[2010-02-20 14:40:13]
Decyzja ta kończy jedno z ciągnących się od dawna postępowań w sprawie polityki antyterrorystycznej administracji George'a W. Busha. Prezydent Barack Obama prowadził kampanię przeciwko stosowaniu tortur, ale jednocześnie pozostawił otwartą sprawę ukarania tych, którzy zezwolili na ich stosowanie. Wcześniej lewicowi Demokraci wezwali do wszczęcia postępowania przeciwko autorom tak zwanych dyrektyw o torturach (torture memos). Przewodniczący Senackiego Komitetu Sądowniczego Patrick Leahy powiedział, że jest głęboko urażony przez te urzędowe dyrektywy i planował przesłuchanie na 26 lutego. W wyniku początkowego dochodzenia przeprowadzonego przez jednostkę spraw wewnętrznych Departamentu Sprawiedliwości byli prawnicy rządowi Jay Bybeei i Johb Yoo mogli stracić prawo do wykonywania zawodu, gdyż uznano, że złamali zasady etyki zawodowej. Ostatecznie jednak, w obliczu kontrowersyjności sprawy, naczelny prawnik Departamentu odpowiedzialny za sprawy zawodowe, niezgodził się z tym orzeczeniem. Asystent Zastępcy Prokuratora Generalnego David Margolis nazwał dyrektywy urzędowe wadliwymi i powiedział, że dawały prowadzącym śledztwo pełną dowolność w ramach amerykańskiego prawa, dotyczącego tortur. Uznał jednak, że Yoo i Bybee nie działali w złej wierze. Biuro Odpowiedzialności Zawodowej, pod przewodnictwem doświadczonej prokuratorki Mary Patris Brown, nie zgodziło się z tą opinią. Sytuacje wielkiego stresu, zagrożenia i strachu nie zwalniają prawników departamentu z dawania pełnych, obiektywnych i nie przemilczających niczego porad prawnych, nawet jeśli nie są one tym, co chciałby usłyszeć klient, napisał jej zespół w raporcie krytykującym dyrektywy za brak staranności, obiektywizmu i szczerości. Ten wewnętrzny raport zarzucał także ówczesnemu Prokuratorowi Generalnemu Johnowi Ashcroftowi i ówczesnemu szefowi Działu Kryminalnego Michaelowi Chetoffowi, że nie poddawali dyrektyw dokładnej kontroli i nie dostrzegali ich wadliwości, ale nie zarzucał im naruszenia zasad etyki. Dyrektywy upoważniały śledczych CIA do podtapiania, przetrzymywania zatrzymanych nago, w bolesnych pozycjach i na zimnie przez długi okres czasu. Inne techniki obejmowały głodzenie, bicie, pozbawianie snu i groźby przeciwko członkom rodziny. Dyrektywy przez całe lata stanowiły część polityki bezpieczeństwa narodowego USA, tej samej, która poprzedniej administracji pozwalała na używanie podsłuchów bez nakazu prokuratorskiego i organizowanie tajnych więzień. Prezydent Obama powiedział, że śledczy CIA, którzy kierowali się tymi dyrektywami, nie będą sądzeni za swoje czyny. Natomiast osobne dochodzenie o charakterze kryminalnym ma ustalić, czy kilkoro pracowników CIA nie spowodowało śmierci zatrzymanych osób. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 kwietnia:
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.
?