Apel Sieci w Obronie Ludzkości ws. uchwały PE o Kubie
[2010-03-20 17:31:25]
Autorzy apelu podkreślają, że podzielają wrażliwość wykazaną przez parlamentarzystów europejskich w sprawie więźniów politycznych i podobnie jak oni opowiadają się za natychmiastowym i bezwarunkowym uwolnieniem wszystkich więźniów politycznych, we wszystkich krajach świata, w tym również w krajach Unii Europejskiej oraz wyrażają żal z powodu zgonu Orlando Zapaty, którego określono jako więzień pospolity. Sieć w Obronie Ludzkości uznała jednak, że wzywanie instytucji europejskich do udzielenia bezwarunkowego wsparcia dla zainicjowania pokojowego procesu politycznego przechodzenia do demokracji wielopartyjnej na Kubie i zachęcania doń bez zastrzeżeń jest aktem ingerencji w wewnętrzne sprawy Kuby. Jak dodają inicjatorzy apelu próby usprawiedliwienia takich działań za pomocą przypadku Zapaty, który nie był wcale więźniem politycznym, zbiega się w czasie z innymi działaniami w Ameryce Łacińskiej, które mają powstrzymać procesy społecznych przeobrażeń w regionie. Podzielamy okazaną przez parlamentarzystów troskę o poszanowanie praw człowieka na Kubie, ale rozciągamy ją na cały świat. Podobnie jak budzi naszą troskę przypadek zgonu przestępcy (który nie miał ani jednego precedensu od czterdziestu lat), zachęcamy ich, aby żądali zakończenia okupacji Gazy i nękania narodu palestyńskiego, które spowodowało już nie jedną śmierć, lecz tysiące ofiar śmiertelnych, zakończenia interwencji w Iraku i Afganistanie siejącej śmierć i terror na w wioskach i w miastach oraz bombardowań tych krajów pod pretekstem obrony demokracji, a także zakończenia podwójnej okupacji Haiti, zamknięcia więzienia w Guantánamo i zwrócenia tego terytorium Kubie, do której należy, zwrócenia Malwin Argentynie oraz, rzecz jasna, zakończenia blokady, która gwałci prawa ludzkie narodu kubańskiego i może stawiać pod znakiem zapytania cnoty moralne tych, którzy żądają ludzkiego traktowania dla przestępcy odmawiając go jednocześnie całemu narodowi - czytamy w dokumencie. Apel podpisali m.in. latynoamerykańscy uczeni - Pablo González Casanova (Meksyk), Atilio Borón (Argentyna), Anibal Quijano (Peru), Theotonio dos Santos (Brazylia), przywódca brazylijskiego Ruchu Bezrolnych João Pedro Stédile, czołowy teolog wyzwolenia Frei Betto oraz były dyrektor "Le Monde Diplomatique" Ignacio Ramonet. List można podpisać tutaj. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 kwietnia:
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.
?