Warszawa: Protest ratowników medycznych przeciwko komercjalizacji

[2010-03-25 09:17:28]

Przeciwko komercjalizacji systemu ratownictwa medycznego protestowali 24 marca przed Ministerstwem Zdrowia samorządowcy i związkowcy, głównie z województwa łódzkiego. Domagali się unieważnienia przetargów, które wygrała prywatna firma z Łodzi, zarzucają łódzkiemu oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia nierówne traktowanie.

Mamy nowoczesne samochody, wykształconych pracowników, mimo to straciliśmy kontrakt. Środki unijne zostały zmarnowane. Prawdopodobnie będziemy musieli zwrócić dotacje, samochody wstawić do garażu i od 1 kwietnia nie świadczymy usług - powiedziała protestująca przed Ministerstwem Zdrowia - stwierdziła Dorota Pigoń z Radomska. Chodzi o pieniądze, czy o życie ludzkie? - pytał z kolei starosta łowicki, Janusz Michalak.

Pikietujący mieli napisy: "Oddajcie nam pogotowie!", czy "Akcja protestacyjna".

Protest ratowników medycznych poparł Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". Uważamy, iż Państwowe Ratownictwo Medyczne powinno być jak - wynika już z samej nazwy - państwowe, publiczne i powszechne. Niedopuszczalne jest, by usługi z zakresu medycyny ratunkowej przejmowały prywatne firmy nastawione na duży zysk. Policja i straż pożarna są służbami ściśle państwowymi i taki też nienaruszalny status powinno mieć ratownictwo medyczne. Jego komercjalizacja wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa społeczeństwa - czytamy w dokumencie podpisanym przez przewodniczącego WZZ "Sierpień 80", Bogusława Ziętka.

Pikietujących przyjęła szefowa resortu zdrowia, Ewa Kopacz. Jeśli potwierdzą się zarzuty ratowników, konkurs NFZ zostanie unieważniony. Tylko pamiętajcie państwo, że nie możemy też z góry założyć, że za każdym razem, kiedy jest rozstrzygany przetarg, ma interweniować minister. Bo zawsze w konkursie jest strona, która wygrywa i która przegrywa. Ja chcę mieć transparentne prawo w tym zakresie, bardzo czytelne warunki kontraktowania i przestrzeganie tych warunków. To dla będzie wskaźnikiem, jak rozstrzygnąć ten spór - powiedziała po spotkaniu minister zdrowia.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku