Wielka Brytania: Milion imigrantów z Polski?

[2010-04-29 21:03:35]

Jak podaje guardian.co.uk, gdy w 2004 roku osiem nowych, w większości wschodnioeuropejskich krajów, w tym Polska, przystąpiło do Unii Europejskiej, stworzono schemat rejestracji pracowników (The worker registration scheme – WRS), by regulować ich dostęp do rynku pracy i ograniczyć dostęp do przywilejów. Przed końcem 2009 roku łącznie zarejestrowano w nim 1 milion 41 tysięcy 315 Polaków. Jest to oceniane jako największa fala imigrantów w najnowszej historii Wielkiej Brytanii. Jednak liczba ta obejmuje także tych spośród naszych rodaków, którzy co roku przyjeżdżają na kilka miesięcy, na przykład popracować trochę w rolnictwie, a następnie wracają do domu. Z badań wynika, że aż 62 procent przebywa w Wielkiej Brytanii przez okres krótszy niż trzy miesiące.

WRS nie rejestruje powrotów do Polski, więc nie jest możliwe podanie rzeczywistej liczby rodaków przebywających wciąż w Zjednoczonym Królestwie. Szacuje się, ze co najmniej 50 procent wróciło już do Polski. Poza tym tanie linie lotnicze umożliwiają szybkie przemieszczanie się między krajami.

Brytyjskie firmy twierdzą, że przybysze z Europy Wschodniej pracują lepiej i są skłonni wykonywać prace, których Brytyjczycy nie chcą się podejmować. Związki zawodowe argumentują jednak, że używa się ich do obniżania płac. Od 1997 roku w Wielkiej Brytanii zatrudnienie obywateli wzrosło o 1 milion 200 tysięcy do 26 milionów 600 tysięcy. Dane GUSu (the Office of National Statistics), z których wynika, że 97 procent nowych miejsc pracy zajęli pracownicy urodzeni za granicą, wprowadzają w błąd, bo dotyczą także obywateli brytyjskich, którzy urodzili się za granicą, ale wychowali w kraju.

Większość z tych, którzy przyjechali to młodzi ludzie (78 procent jest w wieku 18 – 34 lata), ale tylko 5 procent przywiozło ze sobą dzieci w wieku szkolnym. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (the Home Office) twierdzi, że uzupełniają luki w rynku pracy: w administracji, rolnictwie, hotelarstwie i cateringu, a także w przetwórstwie żywności, ryb i mięsa. Jednak tylko nieliczni z nich – 7 tysięcy osób – uzyskali zasiłki. Problem stanowią problem w niektórych hrabstwach, zwłaszcza w Lincolnshire i Cambridgeshire, gdyż doprowadzili do gwałtownych zmian demograficznych.

W czasie recesji liczba Polaków, którzy udali się za chlebem do Wielkiej Brytanii spadła gwałtownie. W czwartym kwartale 2009 roku nowo zarejestrowanych w WRS było 28 tysięcy, podczas gdy w analogicznym okresie 2007 roku liczba ta wynosiła 52 tysiące. W obliczu pełnego otwarcia dla Polaków rynku pracy w Niemczech od 2011 roku liczby te zapewne w przyszłości będą jeszcze niższe.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku