Warszawa: Przeciwko brutalności policji i rasizmowi

[2010-05-30 20:31:07]

Około 300 osób wzięło 30 maja udział w demonstracji upamiętniającej śmierć Maxwella Itoyi nigeryjskiego handlarza zabitego 23 maja przez policjanta.

W akcji wzięli udział Afrykańczycy mieszkający w Warszawie i pracujący na targowisku w okolicy Stadionu Narodowego, wraz z rodzinami. Obecni byli również przedstawiciele innych mniejszości narodowych.

Pojawili się również przedstawiciele środowisk anarchistycznych, Związku Syndykalistów Polski, Lewicowej Alternatywy i Pracowniczej Demokracji.

Demonstracja rozpoczęła się w miejscu śmierci Nigeryjczyka, gdzie zebrani zapalili znicze i złożyli kwiaty. Następnie przy dźwiękach bębnów przeszli pod Komendę Stołeczną Policji. Niesiono transparenty "Osądzić zabójców Maxwella", "Policja wszędzie, sprawiedliwość nigdzie" i "Dość rasizmu wśród funkcjonariuszy". Podczas protestu wypowiadali się znajomi zabitego i świadkowie zdarzenia, mówiący, że nie był on żadnym przestępcą, a stał się ofiarą brutalnego ataku funkcjonariuszy, gdy próbował interweniować w czasie ich sprzeczki z innym Nigeryjczykiem.

Zebrani przypominali, że podczas zamieszek po śmierci handlarza jedynym kryterium zatrzymywania podejrzanych o napaść na funkcjonariuszy był kolor ich skóry. O przypadkach rasistowskich działań policji mówił między innymi uczestniczący w proteście przedstawiciel diaspory wietnamskiej w Polsce.

Demonstranci wypomnieli policji, że obawiając się zamieszek na pierwszą linię do ochraniania komendy posłała funkcjonariuszki.

Nigeryjczycy podziękowali wspierającym ich Polakom za solidarność. Jeden z nich stwierdził, że krew ludzka jest czerwona bez względu na kolor skóry.

Pod komendą policji w obronie jej działań zebrało się również około 10 narodowców, którzy nie chcieli jednak nawet się wypowiedzieć. Skorzystali oni z ochrony kordonu policji gdy otoczyli ich demonstranci. Po kilkunastu minutach chronieni przez funkcjonariuszy odeszli.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku