Turcja: Flotylla Wolności powraca z Izraela

[2010-08-07 16:33:18]

Turecki statek "Mavi Marmara", na którym 31 maja izraelscy komandosi zabili dziewięciu propalestyńskich aktywistów, powrócił do domu. 7 sierpnia zawinął do portu w Iskenderun, odholowany z Izraela. Dyrektor portu Camhur Ozturkler powiedział tureckiej agencji prasowej Anatolia, że statek zostanie przeszukany najpierw przez tureckich urzędników, a następnie przez delegację z ONZ, która rozpoczęła śledztwo w sprawie izraelskiego ataku.

"Mavi Marmara" była częścią flotylli, składającej się sześciu jednostek, która próbowała się przedrzeć przez blokadę morską Strefy Gazy i dostarczyć wiele ton pomocy humanitarnej. Do Turcji powracają także dwa inne statki. Pozostałe trzy, nie pływające pod turecką banderą, są wciąż przetrzymywane przez Izrael, podobnie jak nie należący do Flotylli irlandzki statek towarowy, który popłynął kilka dni później.

Po uwolnieniu statków 5 sierpnia izraelski urzędnik powiedział, że minister spraw zagranicznych wysłał Ankarze wiadomość wyrażającą oczekiwanie Izraela, ze Turcja zapobiegnie łamaniu przez inne tureckie statki blokady morskiej Strefy Gazy. Wiadomość podkreśla, że Izrael przekazuje do Gazy wyposażenie i towary na bieżąco poprzez przejścia lądowe w sposób, który jest możliwy do zaakceptowania przez społeczność międzynarodową i oparty na uznanych porozumieniach.

Jak podaje aljazeera.net, zabicie tureckich aktywistów poważnie zaszkodziło stosunkom Izraela z jego jedynym bliskim muzułmańskim sprzymierzeńcem.

Jednym z następstw ataku na Flotyllę jest gwałtowny spadek liczby turystów izraelskich w Turcji. W porównaniu z latem ubiegłego roku jest ich o około 90 procent mniej. W czerwcu 2010 roku jedynie 2605 obywateli Izraela odwiedziło Turcję, podczas gdy w tym samym miesiącu 2009 roku było ich ponad 27 tysięcy.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 kwietnia:

1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.

1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.

1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.

1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.

2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku