2 października kilkuset inspektorów sanitarnych wspieranych przez ok. trzy tys. policjantów skontrolowało ponad 1600 sklepów i hurtowni z tzw. dopalaczami. Inspektorzy zabezpieczali produkty, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ich próbki zostaną przekazane do badań laboratoryjnych. Za niezastosowanie się do decyzji inspektorów grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Łącznie zamknięto blisko 800 sklepów z dopalaczami, w tym w samej Warszawie 64 lokale.
Kontrola była przeprowadzana na polecenie minister zdrowia Ewy Kopacz. Zgodnie z zarządzeniem ministerstwa pozwalała ona na wycofanie artykułów zagrażających zdrowiu publicznemu oraz zamknięcie sklepów, które je oferują. Zdecydowano o wycofaniu produktu o nazwie "Tajfun" i wszystkich podobnych do niego środków.
Według rzecznika Głównego Inspektora Sanitarnego Jana Bondara, w kilku miejscach inspektorzy napotkali na trudności przy kontroli. Jego zdaniem niektórzy właściciele sklepów utrudniali inspektorom czynności, próbowali wynosić towar ze sklepów, a niekiedy darli postanowienia kontrolne. Stwierdził też, że dzięki pomocy policji udało się dotrzeć do właścicieli stron internetowych, poprzez które sprzedawane są dopalacze.
Dalsze decyzje w sprawie sklepów i zabezpieczonych w nich produktów będą zależały od zarządzeń szefa GIS.
Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków. Dotychczas można je było legalnie kupować w Polsce. Sprzedawano je jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin. Nie ma dokładnej statystki zatruć dopalaczami, a w szpitalach kwalifikowane są one jako tzw. inne zatrucia.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".
1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.
1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.
1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.
1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.
1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.
1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.
1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.
1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.
2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.
2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.