Francja: Strajki przeciwko reformie emerytalnej

[2010-10-14 09:28:24]

Drugą dobę trwa strajk generalny pracowników transportu publicznego we Francji. Odwołanych lub opóźnionych jest wiele pociągów. Utrudnienia dotyczą również transportu miejskiego. W Paryżu strajkują pracownicy metra i podmiejskiej kolei. Do strajku przyłączyli się także kontrolerzy lotu z kilku lotnisk, a także pasażerscy i towarowi przewoźnicy morscy. Strajkują również pracownicy przemysłu petrochemiczno-rafineryjnego i część nauczycieli. W ponad trzydziestu miastach odbywały się też uliczne demonstracje przeciwko reformie.

Związki zawodowe, które ogłosiły strajk generalny, nie określiły terminu jego zakończenia. Możliwe jest więc przedłużenie go o kolejną dobę.

Związkowcy protestują przeciwko planowanej przez rząd i zaakceptowanej już przez francuski parlament reformie emerytalnej. Zakłada ona przede wszystkim podniesienie minimalnego wieku emerytalnego z 60 do 62 lat i wieku, od którego można otrzymać pełną emeryturę z 65 do 67 lat. Premier Francji François Fillon zapowiedział już, że nie ugnie się pod naciskiem związkowców i nie wycofa się z zamiaru przeforsowania reformy. W podobnym tonie wypowiadał się również prezydent Nicolas Sarkozy.

Francuzi mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat od 1982 roku. Wprowadzenie tej możliwości uznawane było za jedną z największych zdobyczy socjalnych okresu prezydentury socjalisty François Mitteranda.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku