Indonezja: Koniec z indeksem ksiąg zakazanych?
[2010-10-14 23:13:25]
![]() Indonezyjski rząd miał prawo zakazać wydawania publikacji z uwagi na podejrzenie, że wprowadzenie danego dzieła do obrotu mogłoby zagrażać porządkowi publicznemu. Ze względu na ogólnikowość przepisu, prawo było powszechnie wykorzystywane do szykanowania pisarzy niewygodnych dla władzy i tworzenia indeksów autorów zakazanych. Co ciekawe, z przepisu korzystano również po odsunięciu Suharto od władzy. Bardziej sceptyczni komentatorzy zwracają uwagę, że decyzja Sądu Konstytucyjnego nie oznacza wcale, że w Indonezji panować będzie od teraz wolność słowa. Zwraca się uwagę, że władze mają nadal możliwość zakazania - na podstawie równie ogólnikowych przepisów - wydawania publikacji, które zawierałyby treści pornograficzne i szerzyłyby zgorszenie. Publikacje mogą być zdjęte z rynku również wtedy, gdy zawierają treści komunistyczne. To ostatnie prawo jest kolejnym z reliktów ery generała Suharto, który zaciekle zwalczał komunistów, socjalistów i działaczy związkowych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 kwietnia:
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.
?