Białoruś: Studenci nie zostaną wyrzuceni za udział w demonstracji

[2011-01-22 13:37:27]

Rektor Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego (BDU) prof. Siarhiej Abłamiejka w wystąpieniu na wideolblogu na stronie internetowej uczelni obiecał, że studenci nie będą wyrzucani ze studiów za udział w demonstracji opozycji w Mińsku 19 grudnia, w wieczór po wyborach prezydenckich. Powiedział: Nie mamy zamiaru i nie będziemy zwalniać studentów za udział w tym mityngu. Uprzedził jednak, że studenci największej białoruskiej uczelni, których zatrzymano podczas demonstracji, popełnili czyny, za które prawo przewiduje odpowiedzialność administracyjną lub karną i w związku z tym mogą oczekiwać upomnienia lub nagany.

19 grudnia po demonstracji opozycji niezadowolonej z wyników wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Aleksandar Łukaszenka, zatrzymano ponad 600 osób. Większość z nich została skazana za udział w demonstracji na kary od 5-15 dni aresztu administracyjnego.

Pod koniec grudnia Barbara Kudrycka, polska ministerka nauki i szkolnictwa wyższego, zaapelowała do rektorów polskich uczelni o przyjmowanie studentów relegowanych z białoruskich uczelni za udział w protestach, szacując wówczas, że może to być kilkadziesiąt osób.

Jarosław Klebaniuk


Na zdjęciu: Rektorat Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 kwietnia:

1870 - W Symbirsku urodził się Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji bolszewickiej.

2007 - Miała miejsce I tura wyborów prezydenckich we Francji - do II tury przeszli Nicolas Sarkozy i Ségolène Royal.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.

2011 - W Omanie ok. 3 tys. demonstrantów wyszło na ulice miasta Salala, żądając od sułtana przeprowadzenia reform.

2012 - We Francji odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył kandydat socjalistów François Hollande przed urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozym.


?
Lewica.pl na Facebooku