USA: Wyrzuceni pracownicy Chipotle protestują

[2011-01-22 16:55:57]

W Minneapolis w stanie Minnesota 20 stycznia protestowały dziesiątki latynoskich emigrantów, którzy byli wśród kilkuset wyrzuconych w grudniu z pracy przez Chipotle Mexican Grill. W należącej do sieci restauracji w centrum miasta ośmiu aktywistów popierających zwolnionych pracowników spięło się razem łańcuchami. Wkrótce zostali aresztowani.

Chipotle jest wielką ponadnarodową korporacją, która określa się jako świadoma społecznie sieć restauracji meksykańskich, która sprzedaje "jedzenie z uczciwością". Jednak w tuż przed świętami korporacja brutalnie, bez podania przyczyny wyrzuciła z pracy setki meksykańskich i innych latynoamerykańskich pracowników. Działanie to zostało potępione przez Minesocki Komitet Działania na rzecz Praw Imigrantów (Minnesota Immigrant Rights Action Committee, MIRAc) potępił publicznie zwolnienie, a media szybko zwróciły na to uwagę. Od tamtej pory zwolnieni pracownicy głośno domagają się sprawiedliwości. Żądają zadośćuczynienia, w tym zaległej wypłaty, ekwiwalentu za urlop i rekompensaty za wysługę lat. Domagają się także wyjaśnień od byłego pracodawcy.

Pod wpływem nacisku ze strony pracowników i ponawianych pytań dziennikarzy Chipotle w końcu przyznała w mediach (ale nie bezpośrednio w odpowiedzi na zapytanie pracowników), że zwolnienia grupowe były rezultatem wprowadzenia audytu I-9 przez Urząd Kontroli Imigracji i Ceł (Immigration and Customs Enforcement, ICE).

Jak podaje portal FightBacknews.org, audyty I-9 są mechanizmem antyimigracyjnym, który jest stosowany ze zwiększoną intensywnością od czasu objęcia urzędu przez Baracka Obamę. W ich wyniki przez USA przetaczają się potężne fale zwolnień imigrantów z pracy. W stanie Minnesota oprócz pracowników Chipotle półtora roku emu zwolniono także 1200 dozorców z firmy ABM i 100 pracowników w Południowym Saint Paul, którzy byli członkami związku zawodowego the United Food and Commercial Workers (UFCW). Zdaniem należącego do MIRAc Brada Sigala zaniechanie polityki niesprawiedliwych zwolnień nie wymaga procesu legislacyjnego, a jedynie decyzji administracyjnej, którą Obama może podjąć z dnia na dzień, jeśli rzeczywiście popiera prawa imigrantów.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku