W Jordanii trwają protesty; w Syrii nie odbył się "Dzień Gniewu"
[2011-02-04 19:27:04]
W demonstracji uczestniczyli członkowie różnych grup opozycyjnych - działacze Bractwa Muzułmańskiego, partii lewicowych oraz związkowcy. Chcemy poważnego traktowania. Chcemy reform. Chcemy zmian które spowodują, że ludzie wreszcie zaczną się czuć jak partnerzy w procesie podejmowania decyzji - mówił Hamzeh Mansour, sekretarz generalny Frontu Islamskiego, politycznego skrzydła Bractwa Muzułmańskiego. Protest odbył się dzień po tym jak król Abdullah II spotkał się z liderami Bractwa Muzułmańskiego w swoim pałacu aby uspokoić nastroje w kraju. Wcześniej monarcha odwołał dotychczasowego premiera Samira Rifai, którego zastąpił na stanowisku Maruf al-Bachit. Król nakazał mu szybkie podjęcie politycznych reform, jednak opozycja nie jest zadowolona ze zmiany na tym stanowisku, uznając al-Bachita za osobę niechętną reformom. Tymczasem planowane na 4 lutego protesty w stolicy Syrii, Damaszku, nie doszły do skutku. Mimo ogłoszonego na Facebooku i Twitterze "Dnia Gniewu" (do strony wzywającej do protestu 4 i 5 lutego przyłączyło się 12 tysięcy osób) na ulicach Starego Miasta nie odbyła się żadna demonstracja. Mimo to w mieście pojawiła się większa niż zazwyczaj liczba funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Syryjscy opozycjoniści, w tym Kurdowie, nie odpowiedzieli na ten apel ponieważ są przekonani, że w obecnej sytuacji protesty okazałyby się nieskuteczne - powiedział Abdel Karim Rihawi, przewodniczący Syryjskiej Ligi na rzecz Obrony Praw Człowieka. 2 lutego grupa 20 ubranych po cywilnemu syryjskich policjantów pobiła 15 demonstrantów, którzy zebrali się po ambasadą Egiptu aby wyrazić swoją solidarność z protestującymi mieszkańcami tego kraju. 2 młode kobiety został zatrzymane na kilka godzin i ostrzeżone je aby nie organizowały żadnych publicznych zgromadzeń. Manifestacje antyrządowe planowane są w coraz większej ilości krajów na całym Bliskim Wschodzie. 12 lutego planują protestować mieszkańcy Algierii, 14 lutego - Bahrajnu, 17 lutego - Libii, zaś 20 lutego - Maroka. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 kwietnia:
1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.
1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.
1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.
1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.
1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.
1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.
2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.
?