Wlk. Brytania: Zmiany w systemie świadczeń socjalnych
[2011-02-17 19:49:11]
Główna zmiana organizacyjna dotyczy scalenia różnych świadczeń: zapomogi dla bezrobotnych, na mieszkanie i innych, w tym rodzinnych, w jedno (tzw. universal credit). Jednolity system zacznie być wprowadzany od 2013 r., i będzie to kosztowało 2,1 mld funtów. Praca ma się w nim w każdym przypadku opłacać bardziej, niż życie z zapomóg i zasiłków. Osoby odmawiające zaakceptowania oferowanej pracy będą karane odebraniem zapomogi dla bezrobotnych na okres do 3 lat. O wiele trudniej będzie uzyskać zasiłek chorobowy. Rząd wypowiedział wojnę zaświadczeniom chorobowym o niezdolności do pracy. Osoby pobierające świadczenia z tytułu fizycznej niezdolności do pracy będą musiały regularnie stawiać się na badania lekarskie. Rozchodzące się pary będzie się nakłaniać, by same rozwiązały spór o alimenty dla dziecka zamiast liczyć, że państwo zrobi to za nie. Jeżeli natomiast dwie osoby otrzymujące świadczenia zamieszkają razem, suma świadczeń zostanie zmniejszona. Poszczególne gospodarstwa domowe nie będą mogły otrzymywać w formie pomocy społecznej więcej, niż wynosi krajowa średnia zarobków (ok. 26 tys. funtów brutto). Świadczenia będą też bardziej nastawione na tych, którzy ich rzeczywiście potrzebują, na czym straci klasa średnia, dotychczas korzystająca ze świadczeń przysługujących niezależnie od poziomu przychodów (jak np. zapomogi na dziecko). Ogłoszeniu tych zmian towarzyszyły zapowiedzi, że 350 tys. dzieci i 600 tys. dorosłych zostanie dzięki nim wydźwigniętych z nędzy. Siła nabywcza jednej czwartej gospodarstw domowych pobierających świadczenia ma wzrosnąć o 25 funtów na tydzień. Komentatorzy zwracają uwagę, że koalicja konserwatystów z liberałami przystąpiła do radykalnych zmian systemu świadczeń socjalnych w czasie, gdy ludzie ich najbardziej potrzebują, tracąc pracę w wyniku cięć rządowych wydatków. Drugą trudnością jest ogromna skala problemu, w obliczu którego stoi rząd - zmiany dotykają 5,4 mln osób z różnych powodów nieaktywnych na rynku pracy. Autor reform, minister pracy i emerytur Iain Duncan Smith powiedział w wywiadzie radiowym, że praca, a nie rozdawnictwo musi być sednem systemu świadczeń socjalnych. Zapewnił zarazem, że jednolity system świadczeń zadba o to, by najbiedniejsi nie zbiednieli jeszcze bardziej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
24 kwietnia:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.
?