Albania: Kolejne protesty socjalistów

[2011-02-19 12:45:32]

Członkowie i sympatycy centrolewicowej Socjalistycznej Partii Albanii (Partia Socialiste e Shqipërisë) zorganizowali 18 lutego demonstrację w stolicy kraju, Tiranie. Tysiące osób, na których czele szedł lider socjalistów Edi Rama, przeszło przez centrum miasta, domagając się dymisji rządu Sali Berishy i wcześniejszych wyborów.

Jesteśmy jedyną nadzieją na zakończenie niesprawiedliwości i sprawiedliwe rządy w Albanii - stwierdził Rama w przemówieniu do manifestantów. Nie chcemy zdobyć władzy demonstracjami, ale będziemy demonstrować aż do odejścia tego rządu. Tutaj są ludzie domagający się nowych, wolnych i sprawiedliwych wyborów - powiedział lider opozycji. Dodał, że potrzebne jest pokojowe rozwiązanie, które zakończy kryzys który codziennie rani kraj i zwykłych ludzi.

Konflikt trwa od wyborów w 2009 roku, które wygrała prawicowa Partia Demokratyczna (Partia Demokratike e Shqipërisë) i rządzi wspólnie z centrolewicowym Socjalistycznym Sojuszem na rzecz Integracji (Aleanca Socialiste për Intigrim). Socjaliści uznali wybory za sfałszowane i zażądali powtórnego przeliczenia głosów. W styczniu 2011 roku doszło do zaostrzenia sytuacji; w czasie protestów opozycji zginęły cztery osoby.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 kwietnia:

1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.

1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.

1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.

1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.

2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku